PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja olsztyńskiej oczyszczalni z dofinansowaniem UE

  • PAP    12 lutego 2013 - 19:15
Rewitalizacja olsztyńskiej oczyszczalni z dofinansowaniem UE

8,8 mln zł będzie kosztować modernizacja olsztyńskiej oczyszczalni ścieków oraz budowa 1,5-kilometrowej sieci kanalizacyjnej. Inwestycja, która poprawi jakość wody trafiającej po oczyszczeniu do środowiska, zyskała dofinansowania unijne w wysokości 3 mln zł.
We wtorek miasta prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maria Sokoll podpisali umowę ws. unijnego dofinansowania projektu.

Inwestycja nazwana "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Olsztynie" zakłada wybudowanie odcinków sieci kanalizacji sanitarnej w różnych dzielnicach Olsztyna. Natomiast w oczyszczalni ścieków przy ulicy Leśnej w Olsztynie zamontowany zostanie dodatkowy piaskownik, w którym gromadzi się piasek i inne stałe zanieczyszczenia z wody deszczowej.

Powstanie także nowa pompownia zanieczyszczeń, punkt dozowania substancji chemicznych potrzebnych w procesie oczyszczania ścieków. Zostaną również zamontowane nowe urządzenia w reaktorach biologicznych i wybudowana wiata na odpady ze spalarni z osadów pościekowych. Powstać ma magazyn do składowania substancji pozyskanych w procesie oczyszczania ścieków.

Jak zaznaczył prezes olsztyńskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Wiesław Pancer, do olsztyńskiej oczyszczalni ścieków trafia rocznie 12 mln metrów sześciennych ścieków. Oczyszczalnie oczyszcza nieczystości nie tylko z terenu Olsztyna, ale i z 27 okolicznych miejscowości.

Od 2000 roku na budowę albo modernizację urządzeń i sieci wodno-ściekowej samorząd Olsztyna przeznaczył 430 mln zł. Zmodernizowano m.in. podziemną infrastrukturę wodociągową, sieć deszczową i kanalizacyjną, zbudowano suszarnię odpadów pościekowych i stację uzdatniania wody.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.