PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewitalizacja Pragi. Zielona, przyjazna dla wszystkich przestrzeń

  • pt    25 września 2017 - 13:47
Rewitalizacja Pragi. Zielona, przyjazna dla wszystkich przestrzeń
Rewitalizacja Pragi pochłonie 1,4 mld zł. (fot. mat. prasowe)

Wiadomo już, jak będą wyglądały ulice Środkowa i Strzelecka na warszawskiej Pradze. Konkurs architektoniczno-urbanistyczny „Ulice Nowej Pragi” został rozstrzygnięty.
  • - Rewitalizacja to nie tylko remonty budynków i ulic czy podłączanie do sieci cieplnej – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.Warszawy. – To także przemiany przestrzeni publicznej tak aby była ona przyjaźniejsza i atrakcyjniejsza dla mieszkańców.
  • W procesie zmiany lokalnych przestrzeni publicznych bardzo ważna jest współpraca z mieszkańcami.
  • W konsultacjach społecznych mieszkańcy opowiedzieli o tym, co ich zdaniem warto zachować, a co należy zmienić w funkcjonowaniu tych ulic. Raport z konsultacji został przekazany projektantom startującym w konkursie.

Plac, chodniki, zieleń

W konkursie pierwszą nagrodę i 60 tys. zł przyznano pracowni WXCA z Warszawy. Zdobywca I nagrody oprócz nagrody pieniężnej otrzyma także zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Zwycięski projekt został nagrodzony m.in.  za:

- trafną propozycję uformowania wnętrza ul. Środkowej jako jednoprzestrzennej o uspokojonym ruchu, zapewniającej równoprawne bezpieczeństwo wszystkich użytkowników;

- umiejętną dyspozycję przestrzenną dla wnętrza ulicy, definiowanej atrakcyjnym układem zieleni, posadzek, "mebli miejskich" przy użyciu stosunkowo prostych środków technicznych;

- elastyczność koncepcji, pozwalającą na jej dostosowywanie do zmiennych potrzeb funkcjonowania ulicy, dzięki wymienności przeznaczenia powierzchni przeznaczonych dla miejsc parkingowych, siedzisk i zieleni;

- użycie zieleni na gruncie rodzimym, w tradycyjnych formach trawników, skwerów, szpalerów drzew, jako najważniejszego elementu projektu i podstawowego środka poprawy jakości przestrzeni publicznej.

 Program rewitalizacji

Od 2015 roku Warszawa prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, które skupiają się po prawej stronie Wisły: na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku. Na ten cel do 2022 roku ratusz przeznaczy ponad 1,4 mld zł.

Zmiany na tym obszarze zachodzą już od 10 lat. Muzeum Warszawskiej Pragi, zmodernizowany Teatr Powszechny i Teatr Rampa, Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linia metra dały impuls do zmian w tej części miasta.

Od końca września 2016 roku działa już Centrum Kreatywności Targowa. Natomiast od grudnia – Centrum Młodych przy ul. Inżynierskiej. Trwa rozbudowa II linii metra o kolejne stacje.

- Modernizacje budynków i zasady ich funkcjonowania zawsze konsultujemy z mieszkańcami. Tak było na przykład w przypadku wspólnej przestrzeni w międzypokoleniowej kamienicy przy ul. Stalowej 29 czy też programem Centrum Kultury Nowa Praga, które będzie się mieścić w pałacyku Konopackiego. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe organizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Wszystko w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji – mówi wiceprezydent Olszewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.