PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewizja przetargu na wywóz śmieci z Bydgoszczy

  • PAP    30 maja 2013 - 09:32
Rewizja przetargu na wywóz śmieci z Bydgoszczy

Jak poinformował w środę rzecznik firmy Marcin Janczylik, Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie złożone przez spółkę ProNatura w sprawie przetargu na odbiór odpadów w Bydgoszczy. KIO nakazała ponowne rozpatrzenie ofert z uwzględnieniem oferty ProNatury.
"Orzeczenie przyjmujemy z zadowoleniem i satysfakcją. To dobra wiadomość nie tylko dla ProNatury, ale i mieszkańców, ponieważ w swojej ofercie zaproponowaliśmy najkorzystniejszą cenę za odbiór odpadów" - zaznaczył Janczylik.

Na potrzeby przeprowadzonego w Bydgoszczy przetargu dotyczącego odbioru odpadów komunalnych miasto zostało podzielone na dziewięć sektorów. Zainteresowane firmy mogły składać swoje oferty na jeden, kilka lub wszystkie sektory.

Czytaj też: Boni zleca kontrole uchwał śmieciowych w trosce o dane osobowe

Należąca do miasta spółka ProNatura złożyła najtańsze oferty w dwóch rejonach. Komisja przetargowa podjęła jednak decyzję o odrzuceniu obu ofert spółki z powodu błędu formalnego. Jak zaznaczono w protokole przetargowym, w momencie składania oferty ProNatura nie załączyła zaświadczenia, że może odbierać odpady budowlane.

Decyzja komisji oburzyła prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, który postulował niezwłoczne odwołanie do KIO.

"Brak tego dokumentu - jak wynika z wyjaśnień spółki - spowodowany był zmianą interpretacji prawnej i zmianą kodu, pod którym występuje ten rodzaj odpadów. Nie oznacza to jednak, że ProNatura nie posiada dokumentu pozwalającego jej na odbiór odpadów budowlanych i dlatego sugerowałem spółce złożenie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej" - przekonywał Bruski.

Gdy okazało się, że oferty uczestników przetargu są znacznie niższe od wstępnych szacunków, prezydent Bydgoszczy zadeklarował, że stawki uchwalone już przez radnych zostaną jeszcze przed 1 lipca obniżone. Skala obniżki będzie jednak obliczona dopiero po zakończeniu przetargu.

Bydgoscy radni uchwalili, że od 1 lipca koszt odbioru i wywozu odpadów będzie wynosił 12,50 zł na osobę za odpady segregowane i 25 zł za niesegregowane.

Zgodnie z przepisami opłaty ponoszone przez mieszkańców muszą być dostosowane do rzeczywistych kosztów obsługi systemu, gdyż samorząd nie może na tym zarabiać. W Bydgoszczy ostateczne ceny mają także uwzględniać sytuację społeczną mieszkańców; np. niższe o połowę opłat mają wnosić mieszkańcy, którzy pobierają zasiłek mieszkaniowy.

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Od 1 lipca gminy przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Samorządy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.