PARTNER PORTALU
 • BGK

Rewolucja na rynku recyklingu dzięki polskiej technologii

 • PAP    16 czerwca 2015 - 10:07
Rewolucja na rynku recyklingu dzięki polskiej technologii

Zastosowana technologia kompletnie nie wymaga selektywnej zbiórki odpadów, czyli segregacji u źródła (fot. bioelektra.pl)

Bioelektra to polska spółka zajmującą się inwestycjami w przetwarzaniu odpadów komunalnych. - Maszyny segregują odpady lepiej niż ludzie - mówi przedstawiciel firmy Paweł Przybylski.
"Nasza technologia umożliwia wydzielenie z odpadów szkła kolorowego, białego, plastikowych butelek i materiału biodegradowalnego, który może służyć jako nowoczesne paliwo alternatywne" - tłumaczy.

Zakład działający w Różankach w gminie Susz przerabia rocznie 50 tys. ton odpadów i przetwarza odpady od 2 lat. "Nasza technologia kompletnie nie wymaga selektywnej zbiórki odpadów, czyli segregacji u źródła. Uważamy, że to wyrzucone pieniądze, ponieważ maszyny zrobią to lepiej niż ludzie" - podkreśla.

Przybylski tłumaczy, że odpady ze śmieciarki niemal bezpośrednio trafiają do sterylizatora. W zbiorniku tym w obiegu zamkniętym krąży para o temperaturze 120°C. "W ciągu trzech godzin odpad jest sterylizowany. (...) Następnie trafia na linię sortującą, tam, gdzie wykorzystywane są najnowocześniejsze urządzenia, np. separatory optyczne, które selekcjonują z odpadów szkło, plastik i inne surowce, z podziałem na poszczególne kolory. W efekcie uzyskujemy materiały, które doskonale nadają się do recyklingu" - tłumaczy.

Jak dodał, w procesie tworzony jest też materiał biodegradowalny, który może służyć jako pełnowartościowe paliwo. Zaznaczył, że technologia budzi zainteresowanie firm i instytucji na całym świecie, m.in. w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i państwach Zatoki Perskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (3)

 • Polisch Jokes, 2015-06-16 20:54:58

  Specjalnością Polski nie będą już tylko skorumpowani POlitycy - odpady gotowane na parze stają się hitem eksportowym Polski... I takimi bzdurami zajmuje się nawet FORBES sugerując, że teraz to nam obywatelom będą firmy płacić za odpady - a nie żadne tam comiesięczne opłaty...
 • w.potega@neostrada.pl, 2015-06-16 17:19:10

  Przy segregacji u źródła koszty gospodarowania odpadami są porównywalne z wartością odzyskanych surowców. Proszę o solidny opis kosztów gospodarowania z użyciem tej rewelacyjnej technologii. Ile dopłacają mieszkańcy oddający odpady komunalne do Różanek? Ile kosztuje eksploatacja Różanek? Ile odpadów... pozostaje? Co z nimi? Czy spalarnie już nie są potrzebne?  rozwiń
 • ..., 2015-06-16 14:52:28

  "Nasza technologia kompletnie nie wymaga selektywnej zbiórki odpadów, czyli segregacji u źródła. Uważamy, że to wyrzucone pieniądze, ponieważ maszyny zrobią to lepiej niż ludzie"... Panie ministrze - ma Pan rację: wystarczy gotować odpady na parze i przegonimy Unię Europejską - portalsamor...zadowy.pl/gospodarka-komunalna/nie-widze-powodu-zeby-nakladac-obowiazek-segregowania-smieci,56300.html ... Ciekawe czy o tym rozmawiał Al Gawlo u Sowy&Przyjaciele...  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: