PARTNER PORTALU
  • BGK

Rewolucja rowerowa w Gliwicach

  • www.24gliwice.pl    23 października 2012 - 10:25
Rewolucja rowerowa w Gliwicach

Dwieście miejskich rowerów w kilkunastu punktach miasta. Czy od sierpnia 2013 roku gliwiczanie będą korzystać z systemu wypożyczalni rowerów?
Ekologicznie, szybko i tanio – tak w skrócie można podsumować propozycję wprowadzenia w Gliwicach systemu miejskiej wypożyczalni rowerów. Pomysł sprawdza się w m.in. Warszawie, Poznaniu, Krakowie czy Wrocławiu. Od kilku miesięcy miejskie rowery jeżdżą też po Opolu. Tam wdrożenie systemu kosztowało 600 tysięcy zł, co w skali miasta o średniej wielkości, a takim są Gliwice, nie jest kwotą nie do przejścia.

Miejska wypożyczalnia miałaby się składać z kilkunastu punktów, przy których umieszczone zostałyby rowery oraz odpowiednie urządzenia przypominające parkomaty.System w Opolu jest bardzo przyjazny rowerzystom – by z niego skorzystać, należy najpierw dokonać elektronicznej rejestracji oraz opłacić kaucję w wysokości 10 zł. Numer telefonu jest identyfikatorem każdego użytkownika.

Pierwsze dwadzieścia minut jazdy jest darmowe, godzina kosztuje 2 zł. Gdy zmieścimy się w dwudziestu minutach i dojedziemy do jednego z „przystanków”, możemy oddać rower lub przedłużyć wypożyczenie starego. Organizacją i wdrażaniem projektu zająłby się Zarząd Dróg Miejskich.

– Nic nie stoi na przeszkodzie, by i u nas ten pomysł się przyjął. Taka uchwała może być świetnym uzupełnieniem stref płatnego parkowania. Jechałbym wtedy na sesję Rady Miejskiej rowerem – zapowiada radny Platformy Dominik Dragon, inicjator projektu.

Przypomnijmy – w maju zeszłego roku pojawiły się zapowiedzi wprowadzenia publicznych rowerów w Gliwicach. Kilka miesięcy później pomysł poszedł w odstawkę. Jak tłumaczył wówczas magistrat, Górnośląski Związek Metropolitalny prosił o wstrzymanie inicjatywy w czasie, by skoordynować pomysł z całą aglomeracją.

– To są argumenty zastępcze. Oczywiście, że dobrze byłoby, gdyby cała aglomeracja miała ten system, ale nie ma sensu oglądać się na innych – dodaje Dragon.

Projekt trafi na sesję gliwickiej Rady Miejskiej w najbliższych tygodniach i będzie poddany głosowaniu najprawdopodobniej w listopadzie, przed „budżetowymi” sesjami, które zwykle mają miejsce w grudniu. Start miejskiej wypożyczalni rowerów wstępnie zaplanowano na 1 sierpnia 2013 roku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.