PARTNER PORTALU
 • BGK

RIPOK: Mamy za dużo instalacji zagospodarowania odpadów. Będzie awantura z Unią Europejską?

 • Bartosz Dyląg    5 grudnia 2014 - 21:40
RIPOK: Mamy za dużo instalacji zagospodarowania odpadów. Będzie awantura z Unią Europejską?
Fot. Kom-Eko Lublin

- Nabudowaliśmy w Polsce mnóstwo instalacji do przetwarzania odpadów, robiliśmy to niekoniecznie z głową. Niektóre z nich będą niepotrzebne – ostrzega wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk.
Zdaniem Janusza Ostapiuka Komisja Europejska twierdzi, że część wybudowanych instalacji trzeba będzie zlikwidować.

- Mam tego świadomość, że będzie awantura  - alarmuje Janusz Ostapiuk. - Zapytałem wiceministra infrastruktury i rozwoju Marcelego Niezgody, czy nie można renegocjować umowy partnerstwa. Odpowiedział, że nie można.

Czytaj też: Ustawa śmieciowa przegłosowana. Teraz trafi do prezydenta

Informacje o możliwych problemach z nadmierną liczbą instalacji zagospodarowania odpadów potwierdza poseł Mirosław Pluta z PO, członek podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami. Jego zdaniem instalacji jest za dużo, niektóre z nich będą niepotrzebne, być może będzie tak, że nie wystarczy odpadów.

- Zadawałem w Sejmie pytanie, czy dwie instalacje w odległości 50 km mają rację bytu – wyjaśnia Mirosław Pluta.

Czytaj też: Instytut Sobieskiego: czeka nas kolejna "rewolucja śmieciowa"

W opinii Pluty część instalacji będzie zamknięta, część przekształcona na przykład w sortownie.

- Wszystko wskazuje na to, że dużo pieniędzy zostało wydanych w niewłaściwym kierunku, nie było racjonalnego myślenia – ubolewa Mirosław Pluta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (9)

 • Pytajnik, 2014-12-15 04:22:44

  Wszystkie wybudowane misie wychodziły naprzeciw potrzebom społecznym, miały poparcie wszystkich potrzebnych instytucji w tym ministerstwa środowiska - a teraz "wszystko wskazuje na to, że dużo pieniędzy zostało wydanych w niewłaściwym kierunku, nie było racjonalnego myślenia... A gdzie są ludz...ie, którzy zarządzali tymi instytucjami? Czy przypadkiem nadal nie brylują w wydawaniu publicznych pieniędzy w niewłaściwych kierunkach bez racjonalnego myślenia? A może wyjechali już do Brukseli?  rozwiń
 • ART. 71 ustawy o odpa, 2014-12-13 18:42:35

  Trzeba się spieszyć bo wkrótce może zabraknąć odpadów do spalenia - patrzeć w google: fakt.pl/polityka/komorowski-w-pali-ognisko-na-dzialce,artykuly,485447.html
 • ZK1, 2014-12-08 17:19:18

  Ilość RIOPK-ów nie należy wyliczać na podstawie odległości pomiędzy nimi, a tylko na podstawie mocy przerobowych danych instalacji. Odpadów po odpowiednim ukierunkowaniu strumienia komunalnego na pewno nie zabraknie.