Robert Chwiałkowski: Przez najbliższe lata mamy spokój z podwyżkami cen biletów komunikacji miejskiej

Rok 2014 był pierwszym od wielu lat, gdy w największych polskich miastach nie wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej. W efekcie ludzie znacznie częściej korzystali z autobusów i tramwajów.
Robert Chwiałkowski: Przez najbliższe lata mamy spokój z podwyżkami cen biletów komunikacji miejskiej
Brak podwyżek w 2014 r. spowodował, że bilety tak naprawdę staniały, poruszanie się komunikacją stało się bardziej opłacalne (fot.pixabay.com)

W ub.r. we Wrocławiu padł rekord liczby pasażerów komunikacji miejskiej - 197 mln. To aż 30 proc. więcej niż 5 lat wcześniej, a wpływy ze sprzedaży biletów wzrosły o blisko 40 mln zł. W Poznaniu niemal z każdymi miesiącem 2014 r. biletowe wpływy rosły: tylko między VII a X sięgnęły 60 mln zł - 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku - pisze "Metro".

Warszawiacy kupili zaś 7 proc. więcej biletów długookresowych niż rok wcześniej (4,8 mln szt.) i 74 proc. więcej biletów jednorazowych (31,3 mln). Dochody z ich sprzedaży wzrosły o prawie 30 mln zł do 771 mln zł - przypomina "Metro".

Brak podwyżek w 2014 r. spowodował, że bilety tak naprawdę staniały, poruszanie się komunikacją stało się bardziej opłacalne - mówi Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM skupiającego ekspertów ds. komunikacji.

I jak dodaje, przez najbliższe 2-3 lata mamy prawdopodobnie spokój z podwyżkami dot. biletów. Pewnie mało kto zaryzykuje uchwalenie wyższych cen - ocenia.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Przytoczone przypadki potraktowane są wybiórczo. Obniżka cen paliwa spowodowała skutek wręcz odwrotny. W wypadku wieloosobowych rodzin bardziej opłacalny stał się przejazd samochodem osobowym. Przybywa też osób w starszym wieku zwolnionych od opłaty za przejazd. Zamiast hurra optymizmu poczekajmy na... rozwój tendencji zgłoszonej w powyższym artykule i wtedy odtrąbmy sukces.
PS. Czy ktoś w ogóle zajmuje się tabunami gapowiczów?
rozwiń

Miłośnik komunikacji, 2015-02-09 10:37:35 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE