PARTNER PORTALU
  • BGK

Robert Chwiałkowski: Przez najbliższe lata mamy spokój z podwyżkami cen biletów komunikacji miejskiej

  • PAP/Metro    9 lutego 2015 - 06:58
Robert Chwiałkowski: Przez najbliższe lata mamy spokój z podwyżkami cen biletów komunikacji miejskiej

Brak podwyżek w 2014 r. spowodował, że bilety tak naprawdę staniały, poruszanie się komunikacją stało się bardziej opłacalne (fot.pixabay.com)

Rok 2014 był pierwszym od wielu lat, gdy w największych polskich miastach nie wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej. W efekcie ludzie znacznie częściej korzystali z autobusów i tramwajów.
W ub.r. we Wrocławiu padł rekord liczby pasażerów komunikacji miejskiej - 197 mln. To aż 30 proc. więcej niż 5 lat wcześniej, a wpływy ze sprzedaży biletów wzrosły o blisko 40 mln zł. W Poznaniu niemal z każdymi miesiącem 2014 r. biletowe wpływy rosły: tylko między VII a X sięgnęły 60 mln zł - 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku - pisze "Metro".

Warszawiacy kupili zaś 7 proc. więcej biletów długookresowych niż rok wcześniej (4,8 mln szt.) i 74 proc. więcej biletów jednorazowych (31,3 mln). Dochody z ich sprzedaży wzrosły o prawie 30 mln zł do 771 mln zł - przypomina "Metro".

Brak podwyżek w 2014 r. spowodował, że bilety tak naprawdę staniały, poruszanie się komunikacją stało się bardziej opłacalne - mówi Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM skupiającego ekspertów ds. komunikacji.

I jak dodaje, przez najbliższe 2-3 lata mamy prawdopodobnie spokój z podwyżkami dot. biletów. Pewnie mało kto zaryzykuje uchwalenie wyższych cen - ocenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Miłośnik komunikacji, 2015-02-09 10:37:35

    Przytoczone przypadki potraktowane są wybiórczo. Obniżka cen paliwa spowodowała skutek wręcz odwrotny. W wypadku wieloosobowych rodzin bardziej opłacalny stał się przejazd samochodem osobowym. Przybywa też osób w starszym wieku zwolnionych od opłaty za przejazd. Zamiast hurra optymizmu poczekajmy na... rozwój tendencji zgłoszonej w powyższym artykule i wtedy odtrąbmy sukces. PS. Czy ktoś w ogóle zajmuje się tabunami gapowiczów?  rozwiń