PARTNER PORTALU
 • BGK

Rolnicy chcą budować biogazownie

 • PAP    13 stycznia 2012 - 18:08
Rolnicy chcą budować biogazownie

Budowę 22 małych biogazowni planują rolnicy w województwie kujawsko-pomorskim. Na ten cel mogą uzyskać 500 tys. zł dotacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.
Jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, region kujawsko-pomorski jest na drugim miejscu w kraju (po Wielkopolsce) pod względem zainteresowania dofinansowaniem tego rodzaju inwestycji. Łącznie rolnicy ubiegają się o 10,7 mln zł, większość chciałaby uzyskać maksymalne możliwe wsparcie.

Najwięcej - sześć wniosków - złożono z terenu gminy Rypin. Jak przewidują urzędnicy z ARiMR, pierwsze decyzje o przyznaniu pieniędzy będą gotowe prawdopodobnie w marcu, ale część wnioskodawców może poczekać znacznie dłużej, ze względu na konieczność uzupełnienia braków w dokumentacji.

O dotację na budowę biogazowni mogli ubiegać się rolnicy ubezpieczeni w KRUS, którzy chcą się zająć działalnością pozarolniczą. Mogą liczyć na dofinansowanie 50 proc. kosztów inwestycji, przy czym maksymalna kwota, jaką można uzyskać na ten cel, nie może przekroczyć 500 tys. zł.

Szacunkowy koszt budowy mikrobiogazowni rolniczej, o mocy ok. 100 kW, to 1 mln zł. Dotacje na budowę mikrobiogazowni rolniczych przyznawane będą w ramach programu "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej", będącego częścią Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, finansowanego ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Jego celem jest pobudzanie przedsiębiorczości i pomoc rolnikom w tworzeniu możliwości pozarolniczych źródeł dochodu, m.in. przez rozwijanie rynku usług czy tworzenie mikroprzedsiębiorstw na terenach wiejskich.

Biogaz produkowany może być z biomasy roślinnej (np. z kukurydzy, trawy, żyta), a także z odchodów zwierzęcych czy odpadów poubojowych lub innych powstałych w przemyśle spożywczym. Powstający w procesie fermentacji gaz jest następnie wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej.

Zgodnie z rządowym programem "Innowacyjna Energetyka - Rolnictwo energetyczne" do 2020 roku mają powstać dwa tysiące biogazowni rolniczych, czyli średnio - po jednej w każdej gminie. Obecnie w całym kraju działa zaledwie kilkanaście biogazowni, ale ponad 300 tego typu instalacji jest budowanych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • je,je,je!, 2012-01-14 08:38:55

  Jeżeli chcą budować, nie należy im przeszkadzać! Trzeba tylko pamiętać,że wszystkim powinno zależeć najbardziej na "ŚRODOWISKU" ! Mi zależy najbardziej na tym "cudzie natury",jakim jest środowisko naturalne!
 • "ssaczek", 2012-01-13 22:07:25

  Niektórzy mówią:chcieć to móc !!!!! Wola przenosi góry ?
 • BiDOK, 2012-01-13 19:28:33

  to wszystko jeszcze musi przemyśleć, ale posunięcie zupełnie niespodziewane i napewno dobre dla Rolnika