PARTNER PORTALU
  • BGK

Rosną koszty bydgoskiej spalarni

  • PAP    16 maja 2012 - 20:40
Rosną koszty bydgoskiej spalarni

Przetarg na budowę wspólnej spalarni odpadów dla Bydgoszczy i Torunia został w środę unieważniony przez komisję przetargową. Po kolejnych odwołaniach oferentów koszt przedsięwzięcia wzrósł o ponad połowę, a na taki wydatek inwestor nie był przygotowany.
"Wybraliśmy najlepszy z możliwych wariantów, zarówno z punktu widzenia inwestora, jak i mieszkańców regionu, z którego odpady będą unieszkodliwiane w spalarni. W ciągu najbliższych dni ogłosimy nowy przetarg; z naszych analiz wynika, że inwestycja zostanie zakończona do końca 2015 roku" - zapewnił Marcin Janczylik, rzecznik ProNatury, spółki komunalnej realizującej inwestycję.

Jak podkreślił, unieważnienie przetargu i ogłoszenie nowego postępowania było jednym z rozwiązań branych pod uwagę przez inwestora po ostatnim orzeczeniu Krajowej Izby Odwoławczej, która nakazała ponowne badanie i ocenę ofert oraz odrzucenie wybranej ostatnio oferty Mostostal Warszawa S.A.

"Po odrzuceniu oferty Mostostalu Warszawa za najkorzystniejszą została uznana oferta konsorcjum, którego liderem jest PBG S.A. Podpisanie umowy z tym wykonawcą oznaczałoby zwiększenie kwoty przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia o ponad 140 mln złotych brutto, a takiej możliwości nie mamy. Ponadto wiązałoby się to ze wzrostem cen za unieszkodliwianie odpadów w instalacji" - dodał Janczylik.

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie odpowiedzialny za projekt i budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych, kompostowni na odpady biodegradowalne, stacji przeładunkowej w Toruniu i uzyskanie stosownych zezwoleń na rozpoczęcie prac budowlanych. Rocznie spalarnia utylizować ma około 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia oraz z 16 gmin powiatów bydgoskiego i toruńskiego, rozwiązując nie tylko problem składowania śmieci, ale również dostarczając "zielonej energii".

Zgodnie z założeniami technicznymi, podczas utylizacji wyprodukowany zostanie prąd, który w pełni powinien pokryć potrzeby inwestorów z Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, a także powstanie ciepło, które w ponad 90 proc. pokryje zapotrzebowanie Bydgoszczy poza okresem grzewczym.

W pierwszym rozstrzygnięciu przetargu za najkorzystniejszą uznano ofertę włoskiego konsorcjum, które planowało, że zbuduje spalarnię za 528 mln zł, czyli o kilka milionów ponad szacowany pierwotnie koszt.

Na skutek odwołania uczestników przetargu Krajowa Izba Odwoławcza nakazała jednak odrzucenie włoskiej oferty i ponowne rozpatrzenie ofert bez jej udziału. W tym rozstrzygnięciu najlepsza była oferta Mostostalu Warszawa, który deklarował wykonanie inwestycji za 644,5 mln zł.

Także ten wynik przetargu został zaskarżony do KIO, która uznała protest za zasadny i nakazała ponowne rozpatrzenie ofert, ale już bez udziału Mostostalu. W tej sytuacji najtańszą jest oferta złożona przez konsorcjum stworzone przez spółkę PBG, które chciało zbudować spalarnię za 789 mln zł, czyli prawie 145 mln zł drożej niż Mostostal.

Budowa spalarni ma być jedną z największych inwestycji w regionie kujawsko-pomorskim, realizowanych z wykorzystaniem funduszy unijnych (dofinansowanie 340 mln zł). Zakład ma powstać na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Dzięki inwestycji dwa największe miasta regionu kujawsko-pomorskiego oraz sąsiadujące z nimi gminy mają zyskać wspólny system gospodarki odpadami, zgodny z wymogami UE.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-05-17 14:17:52

    To jest paranoja. Urzędnicy decydują o spalarni nie znając się na technologi selekcji odpadów a kary UE nałożyła. Najlepiej by było by kary płacili urzędnicy, którzy co miesiąc pobierali pensje a nic nie zrobili by uregulować gospodarkę odpadami. Sąd winien zasądzić przepadek ich mienia....  rozwiń
  • ekolog , 2012-05-17 09:37:38

    I , to jest cała URZĘDASOWA WŁADZA !! W CYWILIZOWANYM KRAJU. Unieważnić przetarg !!! A czas podobno ucieka !! Ale , co mieli by do roboty ' URZĘDASY PAŃSTWOWE " ??? To Urzędasy decydują o przetargach . Pytam ; KTO IM OPRACOWAŁ KOSZTORYS INWESTORSKI ???? NA TAKA... KWOTE ! TERAZ SZUKAJĄ " JELENI" , KTÓRZY SPEŁNIĄ ICH WYMAGANIA !! PARANOJA --URZĘDNICZA !!  rozwiń