Rosną opłaty za odbiór śmieci. Podwyżki w kolejnym mieście

W Gorlicach wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Będzie 30 procent drożej. To efekt ogłoszonego przez miasto przetargu, na który zgłosiła się tylko jedna firma. To nie jedyne z miast, gdzie w ostatnich dniach poinformowano o podwyżkach.
Rosną opłaty za odbiór śmieci. Podwyżki w kolejnym mieście
Podwyżki opłat za odbiór odpadów to już norma (fot. mat.prasowe)

We wrześniu Urząd Miejski w Gorlicach ogłosił przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Zgłosiła się tylko jedna firma, Empol z Tylmanowej. W myśl oferty cena za wywóz jednej tony odpadów wzrosła z 334,8 zł do 430,92 zł.

W magistracie skalkulowano, że w budżecie zabraknie ok. 1,5 mln złotych. W tej sytuacji burmistrz Gorlic zaproponował radnym, by podnieść opłatę za wywóz śmieci o 33 proc.

Nowe opłaty to 8 złotych od osoby w przypadku śmieci segregowanych. Opłata dla tych, którzy śmieci nie segregują, wzrośnie z 12 do 16 złotych od osoby.

Podwyżkę zatwierdzili także radni w Jaworzu. Mieszkaniec gminy zapłaci za odpady segregowane 12 zł (podwyżka o 1 zł), natomiast za zmieszane 24 zł.

Według tamtejszych radnych wzrost o złotówkę to dopiero początek podwyżek. Z kalkulacji wynika, że optymalna wysokość opłaty, która pozwoli sfinansować system, to 15,5 zł.

Opłaty będą rosły

Ustalanie wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami należy do kompetencji gminy, zatem każdą podwyżkę trzeba rozpatrywać indywidualnie. Jednak w przypadku, gdy koszty rosną o kilkadziesiąt procent, można powiedzieć, że jest ona konsekwencją zaniechań lub decyzji podejmowanych w przeszłości.

Powszechnie wiadomo, że w wielu gminach opłaty były ustalone poniżej kosztów. Dlaczego? Bo kalkulowano je przed wyborami samorządowymi.  

Teraz, gdy kończą się zawarte na dłuższy czas umowy, nadchodzi czas urealniania kosztów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Gminom nic do rozliczeń między mieszkańcami i odbiorcami odpadów. Właśnie te gminne ryczałty, przy zerze odpowiedzialności za efektywność gospodarowania, doprowadziły do patologii, w tym do nadmiaru kosztów. Socjalizm w gospodarowaniu odpadami nie sprawdza się. Wiemy to od 1945 roku.

w.potega@neostrada.pl, 2017-12-05 09:55:51 odpowiedz

W Gorlicach powinni teraz pilnować swoich wodociągów - bo wyzwaniem są chętni do zysków z comiesięcznych opłat za wodę - którzy już ustawiają się w kolejkę... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/prywatyzacja-branzy-wodno-kanalizacyjnej-w-polsce-jeszcze-mozliwa-quot-to-wyzwanie-quot,100136.htm...l rozwiń

Woda też pewnie za tania, 2017-12-01 17:57:22 odpowiedz

W przeszłości firmy godziły się na działalność dobroczynną i dokładały się z niskich zysków do comiesięcznych opłat mieszkańców aby pokryć prawdziwe koszty - ale zyski zmalały, nie ma więc z czego dokładać i rada nadzorcza kończy z filantropią bo słupki zysków są najważniejszym wskaźnikiem skuteczn...ości zarządów... rozwiń

za trzy lata to już o 100, 2017-12-01 17:41:24 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE