PARTNER PORTALU
  • BGK

Rośnie liczba pasażerów kolei. Liderem wzrostów Łódzka Kolej Aglomeracyjna

  • KDS    27 lipca 2017 - 16:36
Rośnie liczba pasażerów kolei. Liderem wzrostów Łódzka Kolej Aglomeracyjna
Największym wzrostem może pochwalić się jednak Łódzka Kolej Aglomeracyjna - ponad 5 proc. (fot. facebook łódzka kolej aglomeraycjna)

Według najnowszych danych Urzędu Transportu Kolejowego w pierwszym półroczu 2017 r. liczba pasażerów kolei przekroczyła 150 mln. To najwięcej od dekady. Każdego miesiąca (z wyjątkiem lutego) pociągami podróżowało 25 mln ludzi, czyli 5 proc. więcej niż rok wcześniej.
- Utrzymuje się pozytywny trend z poprzedniego roku. Pasażerowie wracają na kolej co może cieszyć – tak rosnąca liczbę pasażerów komentuje Ignacy Góra, prezes UTK.

Dane z pierwszego półrocza 2017 r. w porównaniu z danymi z roku poprzedniego pokazują wzrost liczby pasażerów dokładnie o 5,1 proc. Co szczególnie powinno cieszyć marszałków województw, w które postawiły na własny transport, większość spółek odnotowała przyrost liczby pasażerów.

Przykładowo: Koleje Małopolskie wzrost o 42 proc., Koleje Dolnośląskie o 2 proc., PKP Intercity o 15 proc., Koleje Mazowieckie o 6 proc., a Przewozy Regionalne o 4 proc.. Największym wzrostem może pochwalić się jednak Łódzka Kolej Aglomeracyjna - ponad 50 proc..

– Bardzo się cieszę, że Polacy coraz częściej wybierają kolej. Po latach tendencji spadkowej obserwujemy wzrost zaufania pasażerów do przewoźników kolejowych, których oferta staje się coraz lepsza. Jestem przekonany, że dzieje się tak też dlatego, że poprawiamy stan infrastruktury, co pozwala skrócić czas i podnieść komfort podróży. Chcemy łączyć Polskę zarówno na kolejowych, jak i drogowych szlakach – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Jak podał resort, w pierwszej połowie 2017 r. z usług kolei skorzystało 153,32 mln pasażerów. Podobną liczbę zanotowano w pierwszym półroczu 2008 roku, w którym to przewieziono ponad 145 mln pasażerów. Według MIB na tak dobry wynik wpłynęło duże zainteresowanie podróżami dalekobieżnymi, co przełożyło się również na wzrost średniej odległości przejazdu z 66 do 70 km. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.