PARTNER PORTALU
  • BGK

Rośnie liczba pasażerów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

  • pt    12 lipca 2016 - 13:54
Rośnie liczba pasażerów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy funkcjonowania linii PKM z nowej siatki połączeń skorzystało łącznie ponad 1,75 mln pasażerów. (fot.pomorskie.pl)

• W czerwcu 2016 r. pociągi SKM obsługujące trzy trasy wchodzące w skład projektu PKM przewiozły łącznie 218 tys. pasażerów, co w porównaniu z poprzednim miesiącem daje wzrost o 7 tys. osób.
• W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy funkcjonowania linii PKM z nowej siatki połączeń skorzystało już łącznie ponad 1,75 mln pasażerów.
Wyraźny wzrost liczby pasażerów nastąpił pomimo tego, iż w połowie maja z rozkładu jazdy SKM dla linii PKM wyciętych zostało 30 pociągów. W samorządzie województwa pomorskiego uważają, że zrezygnowano wówczas rzeczywiście z najmniej obłożonych pasażerami składów.

Wzrost liczby pasażerów widoczny jest zarówno na aglomeracyjnym odcinku linii kolejowych obsługiwanych przez trójmiejska SKM w ramach projektu PKM (Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna), jak i regionalnym (Gdańsk Główny – Kartuzy). Przy czym na tzw. „odcinku kaszubskim" już trzeci miesiąc z rzędu wzrost ten utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie (15-25 procent miesięcznie).

Potwierdza to wcześniejsze analizy oraz opinie ekspertów od transportu, że to właśnie regionalna część projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej ma największy potencjał rozwojowy i to mieszkańcy Kaszub będą tymi, którzy najbardziej skorzystają z uruchomienia PKM.

Dlatego we władzach spółki z optymizmem czekają na planowane od grudnia 2016 r. uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego Kościerzyny z Gdańskiem Wrzeszczem. Liczba pasażerów na obecnie funkcjonującej linii Gdynia – Kościerzyna kształtuje się na stałym poziomie ok. 40 tys. osób miesięcznie.

W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy funkcjonowania linii PKM z nowej siatki połączeń skorzystało łącznie ponad 1,75 mln pasażerów.

Jeśli tendencja ta się utrzyma, to zakładany w pierwszym roku funkcjonowania linii PKM wynik 2 mln przewiezionych pasażerów powinien zostać osiągnięty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.