PARTNER PORTALU
  • BGK

Rośnie poziom odzysku surowców w Łodzi

  • AT    16 stycznia 2012 - 13:51
Rośnie poziom odzysku surowców w Łodzi

Z łódzkich odpadów odzyskiwanych jest coraz więcej surowców wtórnych. W ubiegłym roku o 17 procent wzrosła ilość odzyskanych surowców w sortowni przy ulicy Zamiejskiej. To blisko 1000 ton więcej niż w 2010 roku.
Więcej odzyskanych surowców oznacza, że coraz mniej wytwarzanych przez łodzian odpadów wywożonych jest na składowiska.

W Łodzi z roku na rok spada ilość trafiających do sortowni odpadów komunalnych, rośnie natomiast poziom odzysku surowców wtórnych. W 2010 roku do sortowni przywieziono ponad 86 tysięcy ton odpadów komunalnych. W wyniku mechanicznego i ręcznego sortowania odzyskano z nich 5 tysięcy ton surowców wtórnych takich jak: papier, tworzywa sztuczne, metale czy szkło.

Jak donosi łódzki magistrat (zabierz głos/oceń prezydenta) w 2011 roku z 84801 ton odpadów, które trafiły do sortowni pozyskano blisko 6 tysięcy ton surowców do ponownego przetworzenia. Z masy odpadów komunalnych zebranych w 2011 roku zdecydowanie więcej niż w poprzednim roku pozyskano między innymi odpadów z drewna (1,5 razy więcej), folii (wzrost o 20 procent), o ponad 12 procent więcej butelek typu PET, zaś odpadów szklanych zgromadzono więcej niż w 2010 o ponad 9 procent. To, że poprawia się skuteczność pracy sortowni to między innymi zasługa łodzian, którzy coraz liczniej i sumienniej wywiązują się z obowiązku sortowania swoich odpadów.

Sortownia w Łodzi przy ulicy Zamiejskiej działa od 2005 roku. Jej budowa w 60. procentach została sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Sortownię od łódzkiego samorządu dzierżawi Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. W tym roku planowane jest doposażenie sortowni w dodatkowe urządzenia, które wspomogą proces odzysku surowców wtórnych - informuje magistrat.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.