PARTNER PORTALU
  • BGK

Rośnie zadłużenie najemców mieszkań w Elblągu

  • PAP    31 marca 2014 - 17:55
Rośnie zadłużenie najemców mieszkań w Elblągu

- 39,4 mln zł wynosi zadłużenie najemców mieszkań komunalnych w Elblągu. W porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększyło się ono o 4 mln zł. Powodem wzrostu jest trudna sytuacja finansowa najemców, często pozostających bez pracy - podał urząd miasta w Elblągu.
W Elblągu jest 6,5 tys. lokali komunalnych.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka urzędu miasta Monika Borzdyńska, rekordowy dłużnik zalega z czynszem na kwotę przekraczającą 110 tys. zł, natomiast średnia zaległość najemców wobec Zakładu Budynków Komunalnych wynosi 7,9 tys. zł.

Dłużnicy, którzy nie są w stanie regularnie płacić czynszu, mogą odpracować dług. Prace zleca wówczas bezpośrednio Zakład Budynków Komunalnych, a także inne miejskie spółki czy komunalne zakłady.

"Dłużnicy mogą wykonywać prace konserwacyjne na placach zabaw, latem sprzątają tereny zielone, a zimą odśnieżają chodniki, mogą podejmować drobne prace budowlane czy rozbiórkowo-porządkowe. Mogą też roznosić korespondencję, przeprowadzać dzieci przez ulice albo wykonywać drobne prace biurowe" - podkreśliła Borzdyńska. Stawka godzinowa przy tych pracach waha się od 6 do 13 złotych.

Czytaj też:  Rosną zaległości najemców mieszkań komunalnych

Zalegający z czynszem odpracowali w ten sposób w ubiegłym roku zadłużenie wynoszące w sumie 1,7 mln zł.

Borzdyńska przypominała, że mieszkańcy Elbląga o niskich dochodach mogą starać się o obniżkę czynszu. W zależności od dochodu w gospodarstwach wieloosobowych i jednoosobowych może ona wynosić od 20 do 40 proc.

O 40-procentową zniżkę w jednoosobowych gospodarstwach mogą starać się najemcy, mający dochód do 1055,56 zł; 30-proc. obniżkę dostaną ci z dochodem od 1055,57 do 1266,68 zł, a 20-proc. - z dochodem od 1266,69 zł do 1688,99 zł.

W wieloosobowych gospodarstwach obniżkę 40-proc., 30-proc. lub 20-proc. otrzymają najemcy mający dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym odpowiednio: do 717,78 zł, od 717,79 zł do 844,45 zł oraz od 844,46 zł do 1266,68 zł.

Jak podała rzeczniczka, udzielanie obniżek najemcom oznacza, że do budżetu gminy wpływa mniej pieniędzy.

W Elblągu dłużnicy mają także możliwość zamiany mieszkań komunalnych na mniejsze. Pod koniec 2013 roku na stronie internetowej Zakładu Budynków Komunalnych dostępnych było ponad 550 takich ofert.

Z powodu rosnącego długu najemców wobec zakładu mieszkań komunalnych gmina Elbląg staje się dłużnikiem wobec wspólnot mieszkaniowych, w których ma udziały. Obecnie zadłużenie to wynosi 1,1 mln zł. Gmina ma udziały w 837 budynkach wspólnot mieszkaniowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.