PARTNER PORTALU
  • BGK

Rower Metropolitalny na Pomorzu stał się faktem. Miasta dostaną ponad 17 mln zł dotacji

  • KDS    13 października 2017 - 19:55
Rower Metropolitalny na Pomorzu stał się faktem. Miasta dostaną ponad 17 mln zł dotacji
W ramach projektu uruchomionych zostanie prawie 4 tys. rowerów (Fot. Stowarzyszenie Obszar Metropolitarny Gdańsk Gdynia Sopot)

W piątek (13.10) Zarząd Województwa Pomorskiego podjął uchwałę, dzięki której możliwe będzie wprowadzenie w życie projektu roweru metropolitarnego. Na dotację w wysokości ponad 17 mln zł czekało 14 pomorskich gmin.
• - Będzie to największy pod względem obszarowym projekt rowerów miejskich w Polsce – o projekcie roweru metropolitalnego na Pomorzu mówi Krzysztof Perycz-Szczepański,  dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWP. 

• Bierze w nim udział 14 gmin i miast z województwa pomorskiego. 

• W ramach projektu uruchomionych zostanie prawie 4 tys. rowerów (w tym 10 proc. rowerów elektrycznych) oraz ponad 7,5 tys. stacji rowerowych. 

******

Pomysł na stworzenie sieci rowerowej, która połączy 14 gmin Pomorza w 2016 r. został wpisany do RPO WP. W lipcu 2017 r. Stowarzyszenie Obszar Metropolitarny Gdańsk-Gdynia-Sopot, odpowiedzialne za jego realizację, złożyło w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o dofinansowanie. Projekt przeszedł pozytywną weryfikację pod względem formalnym i 13 października 2017 r. Zarząd WP zatwierdził jego realizację. Dzięki temu pierwsi rowerzyści przejadą się rowerami miejskimi jesienią 2018 r.

– Kwotę ponad 17 mln zł uzupełnią budżety 14 gmin partnerskich –­ mówi Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWP. – Przeznaczymy ją na niezbędną infrastrukturę, czyli stacje dokowania, rowery, system informatyczny, na który składa się m.in. moduł geolokalizacji, wypożyczeń, rezerwacji, moduł serwisowy i integrujący system rowerowy z informacją pasażerską – wyjaśnia. I od razu zaznacza, że dotację chcą maksymalnie efektywnie wydać na wszystko, co związane jest z transportem zbiorowym, poprawą jego jakości i atrakcyjności - dodaje.

Czytaj więcej: Ostrów Wielkopolski: ruszyła miejska wypożyczalnia rowerów

W ten sposób m.in. chcą prowadzić do ograniczenia emisji CO2. - Chodzi o to, by przesiadać się na rowery i transport miejski w codziennych podróżach i rezygnować z przejazdów samochodami do pracy – wyjaśnia Szymański.

Stowarzyszenie OMG-G-S już pracuje nad dalszą realizacją inwestycji. – Cieszy nas decyzja marszałka. Byliśmy zaangażowani w tworzenie oceny merytorycznej i formalnej. Mieliśmy dużo pytań, dlatego dopasowaliśmy szczegóły projektu do wymagań urzędu. To świetna wiadomość, że wszystko się udało – mówi Krzysztof Perycz-Szczepański, koordynator projektu System Roweru Metropolitalnego. 

Obecnie trwają prace nad specyfikacją warunków zamówienia. - Ze szczególną uwagą przyglądamy się aspektowi integracji roweru z systemem poboru opłat, czyli tzw. biletem metropolitarnym – dodaje Perycz-Szczepański.

Czytaj więcej: WKG 2017: Mniejsze miasta, cittaslow: To miasta skazane na porażkę, które odnoszą sukces

Jednak, jak wyjaśniają urzędnicy, na ten element projektu trzeba jednak dłużej poczekać, ponieważ niedawno zawiązała się spółka zajmująca się tematem. Potrzebna jest szczegółowa koncepcja biletu metropolitarnego, by udało się opisać poziom integracji systemów. Im lepiej zostanie to nakreślone, tym łatwiej będzie wybrać właściwego operatora sytemu w drodze przetargu.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.