PARTNER PORTALU
  • BGK

Rower miejski: Katowice dołączyły do "rowerowych" miast

  • pt/pap    29 kwietnia 2016 - 14:29
Rower miejski: Katowice dołączyły do "rowerowych" miast
Działanie miejskich wypożyczalni Katowice testowały w ubiegłym roku - powstały wówczas trzy wypożyczanie (fot.nexbike.pl)

• 10 wypożyczalni rowerów miejskich uruchomiono w piątek w Katowicach.
• Lokalne władze, które planują rozbudowę ścieżek dla cyklistów chcą, by rower w Katowicach pełnił nie tylko funkcję rekreacyjną, ale też stał się używanym na co dzień środkiem transportu.
Prezydent Katowic Marcin Krupa otworzył w piątek stację wypożyczalni rowerów w katowickiej Dolinie Trzech Stawów inaugurując tym samym działanie sieci 10 wypożyczalni rowerów w mieście.

"Katowice to miasto coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej, a dziś otwieramy 10 stacji wypożyczalni rowerów i nie jest to nasze ostatnie słowo" - oświadczył Krupa.

"Bardzo się cieszę, że rowery pełnią w Katowicach funkcję rekreacyjną, bo mamy wiele pięknych miejsc, które można na nich odwiedzić - od Doliny Trzech Stawów, po Park Kościuszki, czy zabytkowy Nikiszowiec. Zależy nam jednak, by rower zaczął w Katowicach mocniej pełnić funkcję transportową. M.in. temu służą otwierane dziś wypożyczalnie rowerów" - dodał prezydent.

Po testach czas na działanie

Działanie miejskich wypożyczalni Katowice testowały w ubiegłym roku - powstały wówczas trzy wypożyczanie - i pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dlatego lokalne władze postanowiły w obecnym roku powiększyć liczbę stacji rowerowych. O lokalizacji części z nich decydowali sami mieszkańcy - w ramach budżetu obywatelskiego i poprzez specjalny sondaż.

Wypożyczalnie pojawiły się w najpopularniejszych miejscach rekreacji katowiczan, jak Park Kościuszki i Dolina Trzech Stawów, ale też np. w Strefie Kultury, na rynku, na ul. Mariackiej, która jest jednym z najbardziej uczęszczanych deptaków oraz na Placu Sejmu Śląskiego - przy którym mieści się m.in. gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek.

Aby wypożyczyć rower, należy zarejestrować się na stronie http://citybybike.pl/ lub http://nextbike.pl/, podając numer telefonu, imię, nazwisko i adresy - mailowy i domowy. Należy też wpłacić 10 złotych na swoje rowerowe konto. Kwota ta będzie wykorzystana na wypożyczanie rowerów.

Zarejestrowany użytkownik na terminalu naciska przycisk "wypożycz", a następnie postępuje zgodnie z poleceniami terminala - podając swój numer telefonu oraz otrzymane po pozytywnej rejestracji hasło-pin. Kolejny krok to wybranie numeru roweru (jest on wypisany na ramie) i rower można wypiąć z elektrozamka. Proces zwrotu jest prostszy, bo wystarczy wprowadzić rower do elektrozamka, a sygnał dźwiękowy potwierdzi poprawność wykonania operacji.

Pierwsze 15 minut każdego wynajmu roweru jest zawsze darmowe. Czas od 16. do 60. minuty kosztuje 1 zł. Wypożyczenie do 2 godzin - 2 zł, do 3 godzin - 3 zł, a każda kolejna godzina - 4 zł.

Inwestycja za 250 tysięcy

Uruchomienie 10 wypożyczalni rowerów to inwestycja warta 250 tys. zł. Na tę kwotę składa się koszt dzierżawy urządzeń i rowerów, montaż i obsługa systemu. Utworzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich zostało powierzone Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej Katowice, które zleciło realizację sieci firmie Nextbike Polska.

W Katowicach jest obecnie 110 km tras rowerowych, ale wkrótce będzie ich więcej. W latach 2016-2019 miasto wyda 15,6 mln zł na projekt "Podstawowa Sieć Infrastruktury Rowerowej w Katowicach", którego celem jest połączenie każdej dzielnicy drogą rowerową z centrum miasta.

"Warto dodać, że projekt jest efektem wspólnej pracy i ustaleń środowisk rowerowych i społeczników z miastem Katowice" - zaznaczył prezydent Krupa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.