PARTNER PORTALU
  • BGK

Rower miejski wróci do Sopotu

  • JS    11 sierpnia 2017 - 21:20
Rower miejski wróci do Sopotu
System obejmie zasięgiem całą metropolię, oferując do wypożyczenia ponad 3800 rowerów (fot. pixabay.com)

Starania, by rower miejski już w 2018 roku powrócił do Sopotu, wkraczają w decydującą fazę. Unijny projekt budowy Systemu Roweru Metropolitalnego przeszedł wstępną weryfikację formalną w Urzędzie Marszałkowskim. Otwiera to drogę do pozyskania dofinansowania.
W czym nowy system będzie lepszy od poprzedniego, funkcjonującego w latach 2014-2016?

Przede wszystkim będzie to rower nowszej generacji, wyposażony w nadajniki GPS i dający możliwość wirtualnego wypożyczania przez aplikację na smartfona – mówi Krzysztof Jałoszyński, sopocki Oficer Rowerowy. Jednak najważniejszą zmianą będzie to, że rowery nie będą potrzebowały kosztownych stacji dokujących znanych z innych miast, a jedynie solidne stojaki rowerowe, ponieważ zamek mocujący i terminal będzie wbudowany w rower. Stworzy to także możliwość do tworzenia tzw. wirtualnych stacji, np. na czas wydarzeń kulturalnych – dodaje.

Część rowerów zostanie także wyposażone we wspomaganie elektryczne.

Wcześniejszy system był  inicjatywą prywatnej firmy Nextbike, posiadającej jedynie 80 rowerów i kilka stacji rozlokowanych w różnych punktach Sopotu. Miasto nie dofinansowywało jego utrzymania, ale też miało niewielki wpływ na jego funkcjonowanie, a tym samym na dopasowanie do potrzeb mieszkańców. Nowy system obejmie zasięgiem całą metropolię, oferując do wypożyczenia ponad 3800 rowerów. Będzie to drugi (po Warszawie) największy system w kraju. W Sopocie będzie ich 160 – proporcjonalnie do ilości mieszkańców. Szczegóły dotyczące kosztów i wyłonionego operatora będą znane najwcześniej pod koniec roku, po dopełnieniu wszystkich procedur.

W związku z tym, iż koncepcja Roweru Metropolitalnego nabiera realnego kształtu, miasto Sopot już teraz udostępnia wstępną koncepcję rozlokowania stacji roweru miejskiego. Szeroko zakrojone konsultacje społeczne na szczeblu trójmiejskim planowane są na pierwszą połowę września. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.