Rowerem po mieście? Niebawem nie będzie trzeba go nigdzie przypinać

Chińska firma Mobike wchodzi na europejski rynek, na razie w miastach Wielkiej Brytanii i Włoch, z "bezdokowym" rowerem miejskim, który zaparkujesz gdzie chcesz i kiedy chcesz.
Rowerem po mieście? Niebawem nie będzie trzeba go nigdzie przypinać
Ekspansja Mobike na Wielką Brytanię ma się zacząć od tysiąca rowerów na ulicach Manchesteru w sierpniu, potem, we wrześniu, będzie Londyn. (fot.:unsplash.com)

• Nowatorskie rozwiązanie przetestowano już w Azji, a opiera się ono na aplikacji, którą płaci się za wypożyczenie roweru i nadajnik GPS, który pozwala firmie zlokalizować każdy bicykl w mieście.

• Polskie Stowarzyszenie Rowerowe (PSR): w naszym kraju przemysł rowerowy ma się bardzo dobrze. Jesteśmy trzecim producentem bicykli w Europie.

• Rynek w Polsce jest kuszący. Nextbike Polska, który jest głównym administratorem polskich rowerów miejskich, podał, że w 2017 roku w sezonie od marca do lata rowery miejskie cieszą się wielką popularnością.

 

Internet rzeczy wkracza wielkimi krokami do transportu. Mamy już liczące trasy samochody, elektryfikacja kolei to też nic nowego. Tymczasem z Chin przychodzi do Europy innowacyjne rozwiązanie w pokonywaniu przestrzeni miejskiej, tak często zatłoczonej w godzinach szczytu.

W brytyjskim mieście Manchester chińska firma Mobike zaczyna sprawdzać, czy w europejskich miastach przyjmie się jej nowe, "bicyklowe" podejście do dojazdu do pracy.

Rower na każdym zakręcie

W poniedziałek (7 sierpnia) Mobike uruchomił w brytyjskimi mieście pierwszy poza Azją „bezdokowy” system rowerów miejskich.

chińska firma Mobike powstała w Pekinie w 2015 roku. W grudniu 2016 roku Mobike uczynił Shanghai najbardziej rowerowym miastem świata, źródło: wikimedia.org/CC
chińska firma Mobike powstała w Pekinie w 2015 roku. W grudniu 2016 roku Mobike uczynił Shanghai najbardziej rowerowym miastem świata, źródło: wikimedia.org/CC

- Mamy tu prawdziwie innowacyjne rozwiązanie - mówił China Daily Steve Pyer, menager Mobike na Europę. – Gdy większość dokujących wypożyczanych rowerów miejskich bazuje na technologii umieszczonej w stacji, Mobike zdecydowało się ją włożyć w bicykl. Dzięki temu pozbyliśmy się wielu barier ograniczających – nie ma problemu np. z rozmieszczaniem stacji w mieście.

Jak zaznaczono, 25 milionów ludzi dziennie korzysta z rozwiązania w Chinach. A ekspansja na Wielką Brytanię ma się zacząć od tysiąca rowerów na ulicach Manchesteru w sierpniu, potem, we wrześniu, będzie Londyn. W stolicy Wielkiej Brytanii ma być testowanych 750 rowerów.

Czytaj też: Radomski rower miejski strzałem w dziesiątkę

Jak to działa?

Rower wyposażony jest w GPS i moduł cyfrowy, który koordynuje jego położenie, więcej, moduł jest stale połączony z systemem Mobike. Chcący skorzystać z roweru uruchamia go, płacąc aplikacją w telefonie.

Jak informuje Nextbike Polska, w samym 2017 po rowery oddane do dyspozycji mieszkańców polskich miast sięgnięto 6,6 miliona razy, źródło: unsplash.com
Jak informuje Nextbike Polska, w samym 2017 po rowery oddane do dyspozycji mieszkańców polskich miast sięgnięto 6,6 miliona razy, źródło: unsplash.com

Co więcej, pojazdy są projektowane z myślą o jeździe miejskiej. Mają opony niewymagające pompowania, koła ze stopów magnezowych dla wytrzymałości, a ich utrzymanie ograniczono do bezwzględnego minimum.

Warszawa

Aby uświadomić, jak popularne są w Polsce rowery miejskie, odwołamy się do największego polskiego miasta – Warszawy. W stolicy Polski jest 457 kilometrów ścieżek rowerowych (stan na koniec 2015 roku). W roku 2016 ścieżki Warszawy powiększyły się o 75 kilometrów nowych tras.

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

"Rower wyposażony jest w GPS i moduł cyfrowy, który koordynuje jego położenie, więcej, moduł jest stale połączony z systemem Mobike. Chcący skorzystać z roweru uruchamia go, płacąc aplikacją w telefonie." jaki piekny sposob, aby panstwo i firma mialy oko na duza grupe ludzi. Tzn, przepr...aszam, chcialem powiedziec, ze dzieki temu problem terroryzmu zniknie bezpowrotnie... rozwiń

tvp, 2017-09-06 12:45:53 odpowiedz

,,Internet rzeczy wkracza wielkimi krokami do transportu. Mamy już liczące trasy samochody" Jakim to trzeba być inteligentnym autorem, żeby sklecić takie zdania. Gratulacje. Zanim coś zostanie udostępnione w sieci, należałoby to przeczytać. Aż przykro się czyta.

Maro, 2017-09-05 14:47:21 odpowiedz

Do Hirek: A jak GPS jest np. wbudowany w ramę :), to co wtedy będziesz piłował?

budziłek, 2017-09-05 12:00:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE