PARTNER PORTALU
 • BGK

Rowerem po mieście? Niebawem nie będzie trzeba go nigdzie przypinać

 • Gabriel Paździor    5 września 2017 - 06:53
Rowerem po mieście? Niebawem nie będzie trzeba go nigdzie przypinać
Ekspansja Mobike na Wielką Brytanię ma się zacząć od tysiąca rowerów na ulicach Manchesteru w sierpniu, potem, we wrześniu, będzie Londyn. (fot.:unsplash.com)

Chińska firma Mobike wchodzi na europejski rynek, na razie w miastach Wielkiej Brytanii i Włoch, z "bezdokowym" rowerem miejskim, który zaparkujesz gdzie chcesz i kiedy chcesz.
• Nowatorskie rozwiązanie przetestowano już w Azji, a opiera się ono na aplikacji, którą płaci się za wypożyczenie roweru i nadajnik GPS, który pozwala firmie zlokalizować każdy bicykl w mieście.

• Polskie Stowarzyszenie Rowerowe (PSR): w naszym kraju przemysł rowerowy ma się bardzo dobrze. Jesteśmy trzecim producentem bicykli w Europie.

• Rynek w Polsce jest kuszący. Nextbike Polska, który jest głównym administratorem polskich rowerów miejskich, podał, że w 2017 roku w sezonie od marca do lata rowery miejskie cieszą się wielką popularnością.

 

Internet rzeczy wkracza wielkimi krokami do transportu. Mamy już liczące trasy samochody, elektryfikacja kolei to też nic nowego. Tymczasem z Chin przychodzi do Europy innowacyjne rozwiązanie w pokonywaniu przestrzeni miejskiej, tak często zatłoczonej w godzinach szczytu.

W brytyjskim mieście Manchester chińska firma Mobike zaczyna sprawdzać, czy w europejskich miastach przyjmie się jej nowe, "bicyklowe" podejście do dojazdu do pracy.

Rower na każdym zakręcie

W poniedziałek (7 sierpnia) Mobike uruchomił w brytyjskimi mieście pierwszy poza Azją „bezdokowy” system rowerów miejskich.

- Mamy tu prawdziwie innowacyjne rozwiązanie - mówił China Daily Steve Pyer, menager Mobike na Europę. – Gdy większość dokujących wypożyczanych rowerów miejskich bazuje na technologii umieszczonej w stacji, Mobike zdecydowało się ją włożyć w bicykl. Dzięki temu pozbyliśmy się wielu barier ograniczających – nie ma problemu np. z rozmieszczaniem stacji w mieście.

Jak zaznaczono, 25 milionów ludzi dziennie korzysta z rozwiązania w Chinach. A ekspansja na Wielką Brytanię ma się zacząć od tysiąca rowerów na ulicach Manchesteru w sierpniu, potem, we wrześniu, będzie Londyn. W stolicy Wielkiej Brytanii ma być testowanych 750 rowerów.

Czytaj też: Radomski rower miejski strzałem w dziesiątkę

Jak to działa?

Rower wyposażony jest w GPS i moduł cyfrowy, który koordynuje jego położenie, więcej, moduł jest stale połączony z systemem Mobike. Chcący skorzystać z roweru uruchamia go, płacąc aplikacją w telefonie.

Co więcej, pojazdy są projektowane z myślą o jeździe miejskiej. Mają opony niewymagające pompowania, koła ze stopów magnezowych dla wytrzymałości, a ich utrzymanie ograniczono do bezwzględnego minimum.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • tvp, 2017-09-06 12:45:53

  "Rower wyposażony jest w GPS i moduł cyfrowy, który koordynuje jego położenie, więcej, moduł jest stale połączony z systemem Mobike. Chcący skorzystać z roweru uruchamia go, płacąc aplikacją w telefonie." jaki piekny sposob, aby panstwo i firma mialy oko na duza grupe ludzi. Tzn, przepr...aszam, chcialem powiedziec, ze dzieki temu problem terroryzmu zniknie bezpowrotnie...  rozwiń
 • Maro, 2017-09-05 14:47:21

  ,,Internet rzeczy wkracza wielkimi krokami do transportu. Mamy już liczące trasy samochody" Jakim to trzeba być inteligentnym autorem, żeby sklecić takie zdania. Gratulacje. Zanim coś zostanie udostępnione w sieci, należałoby to przeczytać. Aż przykro się czyta.
 • budziłek, 2017-09-05 12:00:30

  Do Hirek: A jak GPS jest np. wbudowany w ramę :), to co wtedy będziesz piłował?