PARTNER PORTALU
  • BGK

Rowerowa rewolucja w Bydgoszczy

  • JS    27 czerwca 2017 - 20:36
Rowerowa rewolucja w Bydgoszczy
Bydgoski Rower Aglomeracyjny został uruchomiony w 2014 roku (fot. bydgoszcz.pl)

Więcej stacji oraz nowych rowerów – to najważniejsze elementy ogłoszonego przetargu na rozbudowę Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego.
Bydgoski Rower Aglomeracyjny został uruchomiony w 2014 roku. Bardzo szybko stał się wyjątkowo popularnym środkiem transportu. W trakcie dwóch sezonów bydgoszczanie i turyści ponad milion razy wypożyczali jednoślady. Od przyszłego sezonu planowana jest rozbudowa systemu.

- Ogłaszamy przetarg na kolejne trzy lata funkcjonowanie Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego – mówi prezydent Rafał Bruski. – W jego ramach uruchomionych zostanie 16 nowych stacji między innymi w Fordonie.  Zamówienie  skonstruowaliśmy w sposób umożliwiający znaczną rozbudowę  systemu w trakcie trwania umowy. Umożliwi to także stworzenie nowych stacji na Czyżkówku i Osowej Górze po zakończeniu rozbudowy ul. Grunwaldzkiej. Wszystkie rowery będą nowe. Liczę, że zachęci to jeszcze więcej mieszkańców do korzystania z tego ekologicznego i wygodnego środka transportu – dodaje prezydent.

12 nowych stacji funkcjonować będzie w Nowym Fordonie. Część z nich zlokalizowana będzie w obrębie przystanków linii tramwajowej. Ułatwi to korzystanie z nowego połączenia komunikacyjnego uruchomionego w ubiegłym roku. Kolejne 4 stacje powstaną na Górzyskowie, Glinkach, Bartodziejach i w rejonie ronda Kujawskiego. Nowe lokalizacje zostały skonsultowane ze środowiskami rowerowymi oraz zespołem ds. polityki rowerowej miasta Bydgoszczy. Większą niż początkowo zakładano rozbudowę systemu umożliwiła dobra sytuacja finansowa miasta. Z początkiem roku zwiększona została pula środków na ten cel o 1,5 mln zł.

O wyborze najkorzystniejszej oferty decydować będą między innymi cena, skróceniu czasu reakcji na  usuwanie zgłaszanych usterek. Podpisanie umowy wstępnie planowane jest jesienią. Nowy sezon BRA rozpocznie się w marcu.

Obecnie do dyspozycji użytkowników BRA jest 37 stacji i 395 rowerów. Dwie stacje ufundowały firmy Atos oraz IKEA. Pierwsze 20 minut korzystania z BRA jest bezpłatne. 

Warto podkreślić, że w najbliższych latach powstanie też szereg nowych dróg rowerowych. W pierwszej kolejności budowane będą trasy wzdłuż całej ulicy Grunwaldzkiej oraz II odcinka Trasy Uniwersyteckiej od ul. Wojska Polskiego do Magnuszewskiej.

Bydgoski Rower Aglomeracyjny 2018-20 w liczbach:

- 51 stacji
- 765 terminali do mocowania rowerów
- 550 nowych rowerów 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.