PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozbudowa kanalizacji w Gdańsku

  • PAP    16 listopada 2011 - 14:44
Rozbudowa kanalizacji w Gdańsku

Ponad 293 mln zł zostaną wydane w Gdańsku do 2015 r. na poprawę systemu wodno-kanalizacyjnego. Ma być m.in. zbudowana sieć wodociągowa na Wyspie Sobieszewskiej oraz kanalizacyjna w dzielnicach Osowa, Maćkowy i Smęgorzyno.
Prezes spółki Gdańska (zabierz głos/oceń prezydenta) Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Jacek Skarbek poinformował w środę podczas konferencji prasowej, że inwestycje zostaną zrealizowane w ramach II etapu gdańskiego projektu wodno-ściekowego. Po jego zakończeniu tylko 0,8 proc. obszaru miasta nie będzie posiadać kanalizacji.

- To są parametry charakteryzujące obszary o najwyższym europejskim poziomie - dodał.

W ramach projektu zostanie zbudowane lub przebudowane 44,5 km sieci wodno-kanalizacyjnej oraz powstanie lub zostanie zmodernizowanych 12 przepompowni ścieków.

Najważniejszą częścią projektu jest budowa sieci wodociągowej na Wyspie Sobieszewskiej, co zapewni ok. 3,5 tys. mieszkańców dostęp do dobrej jakości wody z wodociągu centralnego. W sezonie letnim na wyspie może przebywać nawet trzy razy więcej osób. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu.

Jacek Skarbek podkreślił, że jest to jedyna część Gdańska, w której mieszkańcy piją wodę niespełniającą norm unijnych.

- Teraz mieszkańcy korzystają z dwóch ujęć lokalnych, z których woda, ze względów geologicznych, zawiera wyższe niż dopuszczalne ilości fluoru - zaznaczył.

W ramach inwestycji pod Martwą Wisłą zostanie wykonany kilkusetmetrowy przewiert, w którym znajdzie się rura doprowadzająca wodę na wyspę. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2013 rok.

Na wyspie Sobieszewskiej ma też powstać wieża ciśnień o wysokości prawie 30 metrów. Skarbek uważa, że obiekt może stać się atrakcją turystyczną; będzie udostępniony grupom zwiedzających, ale nie indywidualnym turystom.

Ponadto w ramach projektu powstanie sieć kanalizacji sanitarnej w gdańskich dzielnicach: Osowa, Maćkowy i Smęgorzyno. Plan przewiduje też budowę kolektora w Śródmieściu, który ma poprawić sprawność i bezpieczeństwo przepływu ścieków.

Skarbek zapewnił, że realizacja projektu nie spowoduje w najbliższych latach podwyżki czynszu dzierżawnego, który stanowi ok. 50 proc. opłat za wodę i odprowadzane ścieki w mieście. Projekt w 56 proc. (ponad 164 mln zł) jest dofinansowany z Funduszu Spójności w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostała kwota pochodzi ze środków własnych spółki.

W latach 2006-2011 w I etapie gdańskiego projektu wodno-ściekowego o wartości 329 mln zł zbudowano ponad 126 km sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Dzięki inwestycji ok. 6 tys. mieszkańców Gdańska zostało podłączonych do sieci kanalizacji sanitarnej. Efektem modernizacji Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód oraz likwidacji Oczyszczalni Ścieków Zaspa jest też poprawa jakości gdańskich kąpielisk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.