Rozbudowa sieci ciepłowniczej w Lublinie za blisko 49 mln zł

21 km sieci ciepłowniczej na terenie dziewięciu dzielnic Lublina zbuduje Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (LPEC). Koszt inwestycji to blisko 49 mln zł, z czego 24,4 mln zł to dofinansowanie unijne. Nowa sieć powstanie do 2021 r.
Rozbudowa sieci ciepłowniczej w Lublinie za blisko 49 mln zł
Fot. mat. pras.

• Koszt rozbudowy sieci ciepłowniczej w Lublinie to blisko 49 mln zł.

• W sumie powstanie około 21 km rur sieci ciepłowniczej, o różnych średnicach, dostosowanych do wymagań technologicznych i zapotrzebowania na ciepło.

• Realizacja inwestycji potrwa do 2021 roku.

- Realizacja projektu znacznie poprawi dostępność do ciepła systemowego w Lublinie, ograniczy niską emisję oraz poprawi jakość powietrza w mieście - poinformowała w środę rzeczniczka LPEC-u Teresa Stępniak-Romanek.

Inwestycja obejmuje budowę nowych sieci ciepłowniczych w dzielnicach: Wrotków, Czechów Północny, Ponikwoda, Felin, Kośminek, Bronowice, Węglin Południowy, Dziesiąta, Śródmieście. To dzielnice, w których w ostatnim czasie powstało m.in. wiele bloków mieszkalnych.

- Wraz z rozbudową miasta, rozbudowujemy infrastrukturę ciepłowniczą - powiedziała rzeczniczka.

W sumie powstanie około 21 km rur sieci ciepłowniczej, o różnych średnicach, dostosowanych do wymagań technologicznych i zapotrzebowania na ciepło.

- Wszystkie zadania planowane są do wykonania w nowoczesnej technologii rur preizolowanych - zaznaczyła Stępniak-Romanek.

Jak wyjaśniła, są to rury z fabrycznie wykonaną zewnętrzną warstwą izolacyjną, która ma znacznie wyższe parametry izolacyjne niż stare rury. Ponadto rury preizolowane wyposażone są w specjalne systemy alarmowe sygnalizujące nieprawidłowości np. zawilgocenia, które mogą być przyczyną potencjalnej awarii sieci.

Realizacja inwestycji potrwa do 2021 roku. Koszt rozbudowy sieci ciepłowniczej w Lublinie to blisko 49 mln zł. LPEC na tę inwestycję pozyskał dotację 24,4 mln zł z funduszy europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. "Umowa w tej sprawie została już podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" - dodała rzeczniczka.

Podkreśliła, że głównym celem realizowanego projektu jest pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na ciepło przez wyspecjalizowane elektrociepłownie, które produkują ciepło i prąd równocześnie. "Dzięki temu zmniejsza się zużycie paliwa oraz poziom zanieczyszczeń w mieście" - zaznaczyła.

Sieć ciepłownicza zarządzana przez LPEC stanowi jeden wspólny system obejmujący swoim zasięgiem większość obszaru Lublina. Łączna długość tej sieci to ok. 450 km. 65 proc. sieci ciepłowniczej w Lublinie wykonana jest w nowoczesnej technologii preizolowanej.

Ciepło do sieci zarządzanej przez LPEC dostarczają dwie elektrociepłownie: Elektrociepłownia Lublin Wrotków (będąca odziałem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna) oraz Elektrociepłownia Megatem EC-Lublin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE