PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozbudowa sieci ciepłowniczej w Lublinie za blisko 49 mln zł

  • PAP/AH    8 listopada 2017 - 17:49
Rozbudowa sieci ciepłowniczej w Lublinie za blisko 49 mln zł
Fot. mat. pras.

21 km sieci ciepłowniczej na terenie dziewięciu dzielnic Lublina zbuduje Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (LPEC). Koszt inwestycji to blisko 49 mln zł, z czego 24,4 mln zł to dofinansowanie unijne. Nowa sieć powstanie do 2021 r.
• Koszt rozbudowy sieci ciepłowniczej w Lublinie to blisko 49 mln zł.

• W sumie powstanie około 21 km rur sieci ciepłowniczej, o różnych średnicach, dostosowanych do wymagań technologicznych i zapotrzebowania na ciepło.

• Realizacja inwestycji potrwa do 2021 roku.

- Realizacja projektu znacznie poprawi dostępność do ciepła systemowego w Lublinie, ograniczy niską emisję oraz poprawi jakość powietrza w mieście - poinformowała w środę rzeczniczka LPEC-u Teresa Stępniak-Romanek.

Inwestycja obejmuje budowę nowych sieci ciepłowniczych w dzielnicach: Wrotków, Czechów Północny, Ponikwoda, Felin, Kośminek, Bronowice, Węglin Południowy, Dziesiąta, Śródmieście. To dzielnice, w których w ostatnim czasie powstało m.in. wiele bloków mieszkalnych.

- Wraz z rozbudową miasta, rozbudowujemy infrastrukturę ciepłowniczą - powiedziała rzeczniczka.

W sumie powstanie około 21 km rur sieci ciepłowniczej, o różnych średnicach, dostosowanych do wymagań technologicznych i zapotrzebowania na ciepło.

- Wszystkie zadania planowane są do wykonania w nowoczesnej technologii rur preizolowanych - zaznaczyła Stępniak-Romanek.

Jak wyjaśniła, są to rury z fabrycznie wykonaną zewnętrzną warstwą izolacyjną, która ma znacznie wyższe parametry izolacyjne niż stare rury. Ponadto rury preizolowane wyposażone są w specjalne systemy alarmowe sygnalizujące nieprawidłowości np. zawilgocenia, które mogą być przyczyną potencjalnej awarii sieci.

Realizacja inwestycji potrwa do 2021 roku. Koszt rozbudowy sieci ciepłowniczej w Lublinie to blisko 49 mln zł. LPEC na tę inwestycję pozyskał dotację 24,4 mln zł z funduszy europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. "Umowa w tej sprawie została już podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" - dodała rzeczniczka.

Podkreśliła, że głównym celem realizowanego projektu jest pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na ciepło przez wyspecjalizowane elektrociepłownie, które produkują ciepło i prąd równocześnie. "Dzięki temu zmniejsza się zużycie paliwa oraz poziom zanieczyszczeń w mieście" - zaznaczyła.

Sieć ciepłownicza zarządzana przez LPEC stanowi jeden wspólny system obejmujący swoim zasięgiem większość obszaru Lublina. Łączna długość tej sieci to ok. 450 km. 65 proc. sieci ciepłowniczej w Lublinie wykonana jest w nowoczesnej technologii preizolowanej.

Ciepło do sieci zarządzanej przez LPEC dostarczają dwie elektrociepłownie: Elektrociepłownia Lublin Wrotków (będąca odziałem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna) oraz Elektrociepłownia Megatem EC-Lublin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.