PARTNER PORTALU
 • BGK

Rozbudowie linii tramwajowych w Olsztynie mówią "nie"

 • AW    14 sierpnia 2015 - 08:59
Rozbudowie linii tramwajowych w Olsztynie mówią "nie"
Nie wiadomo, jak na transport i preferencje mieszkańców wpłynie uruchomienie tramwaju (fot.tramwaje.olsztyn.eu)

Odwołania przetargu na budowę II linii tramwajowej w Olsztynie domagają się od prezydenta miasta architekci i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Piotr Grzymowicz twierdzi, że to niemożliwe i tramwaj w mieście się sprawdzi.
Olsztyński magistrat ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na przedłużenie linii tramwajowej łączącej osiedle Jaroty i Pieczewo z fabryką Michelin. Będzie to druga linia, przywracanego po pół wieku przerwy, tramwaju do stolicy Warmii i Mazur. W mieście trwa jeszcze budowa trzech pierwszych linii tramwajowych. Inwestycja prowadzona jest dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Inwestycje tramwajowe, szczególnie nowy przetarg wzbudzają sporo kontrowersji

8 stowarzyszeń (Borussia, Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział w Olsztynie, „Święta Warmia”, Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenie Towarzystwo Miłośników Olsztyna, Stowarzyszenie „Mieszkańcy dla Olsztyna”, Klub Republikański Olsztyn, „Warnija) wystąpiło do prezydenta miasta z apelem o odwołanie przetargu na rozbudowę linii tramwajowej.

Otrzymali odpowiedź odmowną. Prezydent podnosi przepisy prawa zamówień publicznych. Zgodnie z nimi przetarg może zostać odwołany tylko w sytuacji, gdy doszło do istotnej zmiany okoliczności powodujących, że wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć. W uzasadnieniu napisano także, że w IV kwartale 2014r. ZDZiT przeprowadził kompleksowe badania napełnień autobusów na liniach organizowanych przez ZDZiT, potwierdzające wybór trasy.

Z taką argumentacją nie zgadzają się aktywiści i ponownie piszą do magistratu o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie kierunków dalszego rozwoju transportu zbiorowego w Olsztynie.

Ich zdaniem bowiem konsultacji z prawdziwego zdarzenia do tej pory nie było.

- Nie odbyło się ani jedno spotkanie, w którym mogliby wziąć udział mieszkańcy. Ponadto na stronie www.konsultacje.olsztyn.eu nie było żadnego formularza do zgłaszania uwag, nie było dostępu do konsultowanego dokumentu, nie założono żadnego „wątku”, w którym można było dyskutować nad „planem transportowym” – zauważają członkowie olsztyńskich stowarzyszeń.

Wolą autobusy

Autorzy apelu mają uwagi co do przebiegu planowanie II linii tramwajowej oraz do kwestii badań przeprowadzonych przez ZDZiT.

- Badania zostały przeprowadzone w momencie całkowitej zmiany układu transportowego miasta ze względu na budowę linii tramwajowej, zmieniły się trasy autobusów, zmieniły się preferencje podróżnych. Nie wiadomo, jak na transport i preferencje mieszkańców wpłynie uruchomienie tramwaju, o czym również napisano w „planie transportowym”, na który tak chętnie powołuje się Urząd Miasta. Ponadto badania dotyczyły tylko i wyłącznie napełnienia autobusów, w ogóle nie zbadano kierunków, w jakich poruszają się użytkownicy aut osobowych – czytamy w piśmie.

Główna obawa dotyczy tego, że z olsztyńskich ulic znikną autobusy.

- Urząd Miasta za olbrzymie pieniądze chce zamienić autobusy na tramwaje. Prawdopodobnie, tak jak w przypadku trwającego projektu tramwajowego, zlikwidowane zostaną linie autobusowe, które przebiegają tymi samymi ulicami, żeby zapełnić tramwaje.Tymczasem wielu mieszkańców nie chce w ogóle rozbudowy sieci tramwajowej. Dlatego też ponowiliśmy wniosek o odwołanie przetargu i zorganizowanie rzetelnych konsultacji w sprawie rozwoju transportu publicznego, w szczególności rozbudowy linii tramwajowej - reasumują stowarzyszenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • anna , 2016-03-14 00:10:58

  tramwaje tak,ale nie w mcach gdzie jest wasko i zabierajac mce na torowisko zawezamy i korkujemy ulice.Ponadto niech P.Prezydent wybije sobie z glowy ,ze wszystkich przesadzi na tramwaj!!! Musza byc i autobusy hybrydowe czy elektryczne po prostu ECO!
 • i.kowalski, 2016-02-26 15:49:52

  tramwaje to nowoczesna i ekologiczna przyszłość rozwoju transportu miast w tym Olsztyna
 • Mirek, 2015-10-04 08:12:32

  Do Wojciech: Zgadzam się z tą opinią. Należy rozbudować tramwaje. Inaczej będzie zacofane miasto bez szybkiej i sprawnej komunikacji.