PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozbudują wysypisko - dostaną kasę na drogi

  • PAP    21 maja 2013 - 16:05
Rozbudują wysypisko - dostaną kasę na drogi

Lublin sfinansuje inwestycje w gminie Lubartów o wartości 16,7 mln zł w zamian za zgodę tamtejszego samorządu na wybudowanie nowej niecki miejskiego składowiska odpadów w Rokitnie, położonego na terenie tej gminy.
Porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz wójt gminy Lubartów Krzysztof Kopyść.

Na składowisko w Rokitnie trafia rocznie od 60 do 80 tys. ton odpadów z Lublina, konieczne jest wybudowanie tam kolejnej, trzeciej niecki do gromadzenia śmieci.

Prezydent Żuk podkreślił, że choć wchodzący w życie nowy system zagospodarowania odpadów w przyszłości zakłada znaczną redukcję ich składowania, to jednak rozbudowa wysypiska w Rokitnie jest konieczna.

"Trzecia niecka jest nam potrzebna, ponieważ druga zapełnia się. Musimy zabezpieczać potrzeby ponad szacowane ilości składowanych odpadów, aby nie znaleźć się pod presją bardzo restrykcyjnych przepisów, gdybyśmy nie mieli gdzie tego robić" - powiedział Żuk na konferencji prasowej.

Na mocy zawartego porozumienia rada gminy Lubartów ma dokonać zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, umożliwiających budowę nowej niecki na składowisku odpadów w Rokitnie.

W zamian z budżetu Lublina ma być sfinansowana budowa krytego basenu przy szkole w Wólce Rokickiej za 9 mln zł oraz modernizacja dróg i budowa chodników m.in. w Rokitnie, Wandzinie i Wólce Rokickiej za około 6,4 mln zł. Miasto dołoży też 1,2 mln zł do budowy gazociągu w miejscowościach Wandzin i Trzciniec. Inwestycje w gminie Lubartów mają być zrealizowane do 2016 r.

Obecnie wykorzystywana druga niecka składowiska w Rokitnie zapełni się do połowy 2015 r. Nowa niecka ma kosztować kilkanaście milionów złotych. Przetarg na jej wykonanie będzie ogłoszony w czwartym kwartale tego roku, po dokonaniu zmian w planach zagospodarowania przestrzennego - poinformował dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin Zdzisław Strycharz.

Nowa niecka będzie miała 7 ha powierzchni i ponad 20 metrów głębokości. Zostanie wybudowana na terenach po dawnej kopalni piasku. Ma wystarczyć do gromadzenia odpadów przez około 20 lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.