PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozkład jazdy, Koleje Śląskie: Od niedzieli więcej pociągów

  • PAP    10 grudnia 2016 - 16:58
Rozkład jazdy, Koleje Śląskie: Od niedzieli więcej pociągów
Średni czas przejazdu pociągiem z Bytomia do Katowic wyniesie ok. 24 minuty. (fot.: foto.slaskie.pl)

Lepsze połączenia do Bytomia i Tarnowskich Gór, niedzielny przyspieszony pociąg Katowice - Cieszyn, dodatkowe połączenia z Czechami i nieco więcej pociągów z Katowic do Gliwic - to niektóre ze zmian we wchodzącym w życie w niedzielę (11 grudnia) nowym rozkładzie Kolei Śląskich.
W nowym rozkładzie pociągi tego samorządowego przewoźnika przejadą prawie 6,7 mln km. Według informacji KŚ to wzrost tzw. pracy eksploatacyjnej o 3 proc., który powinien przełożyć się na jakość oferty: nieco więcej połączeń, a także lepsze godziny kursowania.

Kolejom Śląskim najtrudniej wprowadzać zmiany na najpopularniejszych liniach: S1 Częstochowa - Gliwice czy S4 Sosnowiec Główny - Tychy Lodowisko. Ich przepustowość jest wykorzystana praktycznie do maksimum, a pociągi regionalne muszą tam ustępować pierwszeństwa dalekobieżnym, które na kolei mają tzw. wyższy priorytet.

Mimo to wydłużono dwa połączenia z Tychów Lodowiska - jedno do Częstochowy, a drugie do Gliwic. Dzięki dodaniu dwóch bezpośrednich pociągów z Katowic do Gliwic częstotliwość połączeń w popołudniowym szczycie wzrośnie z dwóch do trzech kursów na godzinę. Dodany zostanie też poranny przyspieszony kurs z Częstochowy (odjazd o godz. 8:19) do Katowic.

Na linii S5 Katowice - Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń Koleje Śląskie starały się dopasować odjazdy dla osób dojeżdżających w godzinach szczytu do pracy w Katowicach i Bielsku-Białej. Wydłużone zostaną tam również trasy w dni wolne: po jednym dodatkowym pociągu zyskają podróżni jadący do Zwardonia i Żywca. Będzie też nowy skład z Żywca do Katowic, przyjeżdżający po godz. 11.; zrezygnowano natomiast z pociągu o godz. 4 rano z Bielska-Białej do Zwardonia.

Największe zmiany w rozkładzie będą dotyczyły linii S8 i S31 między Lublińcem, Tarnowskimi Górami, Bytomiem, Katowicami i Oświęcimiem. Od nowego rozkładu w porannym szczycie przewidziano trzy pociągi z Bytomia do Katowic, kursujące co ok. 30 minut, mające ułatwiać dojazdy do pracy i szkół. Również kursy popołudniowe zaplanowano tak, aby umożliwić wygodny powrót do domu.

Średni czas przejazdu pociągiem z Bytomia do Katowic wyniesie ok. 24 minuty, a koszt normalnego biletu to 3 zł (z Tarnowskich Gór - ok. 45 min, za 4 zł). Zaplanowano też nowe bezpośrednie połączenia z Oświęcimia do Bytomia, Tarnowskich Gór i Lublińca. Skrócony zostanie czas jazdy z Katowic do Oświęcimia - do ok. 50 minut.

Ponadto, lepiej dostosowane do godzin dojazdu do pracy, do szkół i na uczelnie w Częstochowie mają zostać kursy na linii S13 Częstochowa - Lubliniec. W niedzielne popołudnia i dni kończące długie weekendy będzie też jeździł bezpośredni, przyspieszony pociąg na trasie Katowice - Cieszyn (w pozostałe dni możliwe mają być przejazdy tą trasą z dobrze skomunikowaną przesiadką w Czechowicach-Dziedzicach).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.