PARTNER PORTALU
 • BGK

Różne sposoby naliczania opłaty za śmieci

 • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Kielce    22 listopada 2012 - 07:43
Różne sposoby naliczania opłaty za śmieci

Ponad 11 zł zapłaci od połowy przyszłego roku za śmieci mieszkaniec Sandomierza. W Skarżysku ma to być ponad 8 zł, ale w Pińczowie tylko ponad 5 zł.
Mniej więcej taki będzie realny koszt, gdy od lipca 2013 r. wejdzie w życie tzw. opłata śmieciowa - pisze „Gazeta Wyborcza Kielce".

Czytaj też: Zamieszanie wokół śmieci spółdzielczych

Nad stawkami debatują też m.in. w Ostrowcu Świętokrzyskim, Kielcach i w Busku-Zdroju. Wszędzie ostateczne uchwały muszą zostać podjęte do końca roku.

Gminy mają do wyboru jedną z czterech metod naliczania opłaty śmieciowej. Bielsko-Biała wylicz ją od ilości zużytej wody. Chorzów od liczby mieszkańców w lokalu. Łódź od mieszkańca lub od powierzchni, a Gdańsk - od gospodarstwa - podaje „Gazeta Wyborcza Kielce".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (8)

 • W Pińczowie świta, 2012-11-29 08:09:10

  A w Piczcowie, to chyba do lasu wywioza za te 5 zlociszy!!! Niezła mysl im siwta!!
 • Znawca tematu, 2012-11-26 15:22:52

  Niekoniecznie więcej odpadów to niższy koszt odbioru. Najniższe koszty odbioru odpadów są w zabudowie wielorodzinnej, najwyższe w bardzo rozproszonej zabudowie np. na wsi. Na koszt usługi składa się koszt odbioru i kuszt utylizacji odpadów i w zaleznosci od terenu i rodzaju zabudowy koszt odpadu ...może być tylko 20 % kosztów całej usługi, ale może być też tak, ze odpad stanowi 80 % kosztów... Nie mozna tego więc jednoznacznie stwierdzić, to zalezy od konkretnego przypadku. A tak naprawdę smieci, które nie sa oddawane, nie stanowią więcej niż 1 % w skali kraju. 1 % to jest ok 60 dużych śmieciarek codziennie musiałoby sie wysypywać po lasach - co na zdrowy rozum wydaje się niemozliwe...  rozwiń
 • podpisałem, 2012-11-23 21:14:35

  @Znawca tematu: 10% na administrację? E tam, szacuję, że 30%, bo tam pojawią się jeszcze kontrolerzy kontrolerów. Ja nie rozumiem: zakładając, że teraz nie wszyscy oddają śmieci, to po wprowadzeniu obowiązkowych opłat ilość zbieranych przez gminę śmieci powinna wzrosnąć, więc koszt jednostkowy "...; pozyskania 1 m3 powinien zmaleć, czyli opłata powinna być mniejsza, niż przed zmianą.  rozwiń