PARTNER PORTALU
 • BGK

Rozpoczęliśmy gruntowne zmiany kolei...

 • wnp.pl (Piotr Stefaniak)    24 listopada 2010 - 15:11
Rozpoczęliśmy gruntowne zmiany kolei...

Rozpoczęliśmy gruntowne zmiany, aby Polacy polubili kolej m.in. od zmiany pierwszego kontaktu z nią, czyli od remontów i modernizacji dworców kolejowych – powiedział Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury.
Szef resortu infrastruktury przemawiał podczas gali z okazji Święta Kolejarza, obchodzonego tradycyjnie w dniu patronki tej grupy zawodowej, św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Uczestnicy gali apelowali o lepszy klimat dla kolei i przewoźników oraz upowszechnianie motta: "Wybieram Kolej".

Miesięcznie problemom kolei media poświęcają średnio 580 informacji, w tym tylko 17 proc. przekazuje "pozytywne" jej treści - mówił prezes zarządu Grupy PKP SA Andrzej Wach. Ponad 80 proc. z nich buduje negatywny wizerunek kolei w świadomości społeczeństwa i decydentów. Efektem takiej polityki informacyjnej jest to, że finansowanie rozwoju polskiego transportu kolejowego wspiera tylko kilka procent Polaków. Nadal brakuje też realizacji przez budżet państwa zasady budowy zrównoważonego transportu, czyli podziału środków w proporcji: 40 proc. na kolej, 60 proc. na drogi (w latach 1998-2009 - proporcja ta wynosiła jak 16:84).

- Rozpoczęliśmy gruntowne zmiany, aby Polacy polubili kolej m.in. od zmiany pierwszego kontaktu z nią, czyli od remontów i modernizacji dworców kolejowych - powiedział Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury.

Przypomniał, że w tym roku po raz pierwszy od wielu lat na ten cel budżet państwa przeznaczyło znaczne środki (434 mln zł), a w 2011 kwotę tę podwoi. Spółka Przewozy Regionalne zaczęła "gigantyczny program modernizacji", jak określił minister, w efekcie czego pasażerowie odczują wyraźną poprawę warunków komfortu podróżowania w nowych wagonach.

- Chcemy też wspierać spółkę PKP Intercity - stwierdził minister - Wczoraj Rada Ministrów przyjęła m.in. uchwałę, upoważniającą mnie do podpisania z jej władzami umowy finansowania międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich.

Podczas gali podpisy pod nią złożyli w imieniu spółki prezes Grzegorz Mędza oraz prezes PKP SA, Andrzej Wach.

Jest to 10 letnia umowa, zawarta na okres 2011-2020. Na jej podstawie spółka otrzyma pieniądze na dofinansowanie tych przewozów oraz środki unijne na dofinansowanie zakupu taboru pasażerskiego. Kwotą wyjściową jest 240 mln zł, zaplanowane w budżecie na rok 2011 na dofinansowanie przewozów kolejowych międzywojewódzkich. Przewiduje się, że od początku 2012 r. dofinansowanie do przewozów kolejowych będzie korygowane o planowany stopień inflacji + 1 proc. W okresie dziesięcioletnim z budżetu państwa na dofinansowanie międzywojewódzkich przewozów pasażerskich zostanie przeznaczone ok. 2,8 mld zł brutto, a ponadto z PO Infrastruktura i Środowisko w latach 2007-2013 na zakup taboru pasażerskiego - 200 mln euro (825 mln zł).

- Ze środków tych przewoźnik kupi nowy tabor do obsługi dalekobieżnych przewozów pasażerskich - podkreślił min. Grabarczyk - Są już oferty, w tym Pendolino, zdolne do rozwijania 200 km/h. Do takich prędkości modernizowane są linie Gdynia - Warszawa oraz CMK z Warszawy w kierunku Katowic i Krakowa, dzięki czemu w 2013 roku podróż między tymi miastami skróci się odpowiednio do 2,5 oraz 2 godzin.

Podczas uroczystej gali w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego, ordery i odznaczenia nadane zasłużonym pracownikom PKP wręczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Olgierd Dziekoński. Złoty Krzyż Zasługi otrzymali m.in. Wojciech Balczun, prezes zarządu PKP Cargo i jego zastępca, Marek Zaleśny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • G.K.V, 2010-11-25 12:54:41

  Nareszcie cos sie ruszylo w remontach dworcow kolejowych,ale chyba najpiekniejszy to bedzie mimo wszystko dworzec kolejowy Wroclawski i chyba jedyny w Polsce i jak nie w calej europie.
 • dzieweczka, 2010-11-24 22:53:29

  w artykule apeluja by rozpowszechniac motto: "wybieram Kolej" i wlasnie to czynie: wybieram kolej bo uwielbiam jezdzic pociagami
 • KARLUS, 2010-11-24 21:59:07

  U nos tyż gruntowne zmiany?