Rozpoczyna się rekultywacja 22 wysypisk

W województwie kujawsko-pomorskim rozpoczyna się rekultywacja 22 składowisk odpadów, których efektem będzie przywrócenie wartości przyrodniczych zajętych przez nie terenów.
Rozpoczyna się rekultywacja 22 wysypisk
Fot. sxc.hu

 Przedsięwzięcie będzie kosztować przeszło 27,8 mln zł, w tym wsparcie UE - 22,3 mln zł.

"Na wszystkich składowiskach przewidziano podobny zakres prac. Chodzi o przywrócenie wartości użytkowych gruntów między innymi poprzez właściwe ukształtowanie terenu, otworzenie gleby, uregulowanie stosunków wodnych oraz wprowadzenie roślinności" - poinformowała w środę rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska.

Rekultywacją objęte zostaną składowiska, dla których wydano decyzje o zamknięciu.

W projekcie koordynowanym przez samorząd wojewódzki bierze udział 21 gmin i jeden związek międzygminny, na których obszarze znajdują się składowiska. Łączna powierzchnia zrekultywowanych terenów ma sięgnąć 23,7 ha.

Rzeczniczka zaznaczyła, że w ramach dotychczas przeprowadzonych przetargów wyłoniono wykonawców rekultywacji 20 składowisk, a tereny budowy przekazano już 13 z nich. W niektórych przypadkach prace zostały już rozpoczęte.

Na zrekultywowanych wysypiskach mają powstać ścieżki edukacyjne dla mieszkańców.

W gminach, objętych projektem, w lutym i marcu odbędą się warsztaty poświęcone zarządzaniu gospodarką odpadami i formami edukacji ekologicznych. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz gmin i administracji samorządowej, nauczyciele i działacz społeczni. Od marca do maja zaplanowano zajęcia o tematyce ekologicznej dla uczniów trzecich klas szkół podstawowych (po jednej z każdej gminy).

Przedsięwzięcie, które ma zostać zakończone w październiku, będzie kosztowało łącznie 27,6 proc. Dofinansowanie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko wyniesie 85 proc., dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 10 proc. i wkład własny gmin - 5 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE