PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska: składowanie odpadów będzie droższe?

  • pt    30 listopada 2016 - 10:53
Rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska: składowanie odpadów będzie droższe?
Resort ma nadzieję, że zmiany te powinny się przyczynić do wzrostu udziału innych metod przetwarzania odpadów niż składowanie(fot.fotolia)

• Znamy projekt rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska.
• Zakłada on istotny wzrost wysokości opłat za składowanie odpadów komunalnych.
• Zaproponowane zmiany mają doprowadzić do sytuacji, w której korzystniejsze finansowo będzie zagospodarowanie odpadów w sposób inny niż składowanie.
Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Projekt zakłada istotny wzrost wysokości opłat za składowanie odpadów komunalnych.

Wzrosnąć mają także opłaty za składowanie odpadów opakowaniowych, odpadów pochodzących z mechanicznej obróbki odpadów komunalnych, zużytych baterii, akumulatorów i sprzętu elektrycznego.

Ograniczyć składowanie odpadów zmieszanych

W 2020 roku stawka za składowanie odpadów komunalnych ma wynosić 270 zł/Mg, co stanowi wzrost o ponad 100 procent w stosunku do dziś obowiązującej opłaty (120,76 zł/Mg).

Czytaj też: Odpady w Polsce do reformy. Nadchodzi nowa nowelizacja. Co się zmieni?

Jak tłumaczy resort środowiska, zabieg ten ma ograniczyć składowanie zmieszanych odpadów komunalnych (bez przetworzenia), a także składowanie wysegregowanych frakcji odpadów komunalnych, takich jak: papier, szkło, plastik, które powinny być przede wszystkim poddawane recyklingowi.

Ministerstwo ujednolici także stawki dla odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z mechanicznej obróbki tych odpadów. Zdaniem resortu jest to konieczne ze względu na fakt powszechnie stosowanego, w celu obniżenia kosztów przetwarzania, niezgodnego z prawem przeklasyfikowania odpadów z grupy 20 na 19 (bez faktycznego przetworzenia odpadów).

Stopniowy wzrost składki

Zdaniem MŚ stopniowy wzrost stawki w kolejnych latach obowiązywania regulacji umożliwi podmiotom gospodarczym zajmującym się zagospodarowaniem odpadów dostosowanie się do wyższych kosztów składowania, a w szczególności stymulowanie ich do kierowania odpadów do składowania po tzw. „głębokiej" obróbce, która m.in. redukuje ilość składowanych odpadów.

Resort ma nadzieję, że zmiany te powinny się przyczynić do wzrostu udziału innych metod przetwarzania odpadów niż składowanie.

- Znaczący wzrost opłat za składowanie odpadów powinien w pierwszej kolejności przyczynić się do wykorzystania dostępnych wydajności istniejących instalacji do przetwarzania odpadów (odzysku, innego niż składowanie unieszkodliwienia), ich niezbędnych modernizacji, a także do kontynuacji realizowanych projektów inwestycyjnych, również przy wykorzystaniu środków funduszy UE – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Zaproponowane zmiany mają więc doprowadzić do sytuacji, w której korzystniejsze finansowo będzie zagospodarowanie odpadów w sposób inny niż składowanie, a więc odzyskiwanie, termiczne przekształcanie, produkowanie paliw alternatywnych, mechaniczno - biologiczne przetwarzanie odpadów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • smieciarz, 2016-12-01 10:19:55

    Z komentarza do projektu można stwierdzić, że składowanie 20 03 01 nadal jest legalne....ciekawe, a z 19 12 12 należy produkować m.in. RDF, który ma być palony...ciekawe, a co z ograniczeniem do 30% palenia odpadów, gdzie już wykazano w dokumentach że spalarnie wyczerpią ten limit..... to po co prod...ukować RDF jak mozna spalić 19 12 12... Brak kompletnego zgrania strategii  rozwiń