PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozporządzenie ws. instalacji MBP: Branża skarży się Komisji Europejskiej

  • AW    11 sierpnia 2015 - 13:28
Rozporządzenie ws. instalacji MBP: Branża skarży się Komisji Europejskiej
Rozporządzenie demontuję reformę śmieciową - twierdzi ZPGO.

Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami złożył skargę do Komisji Europejskiej dotyczącą rozporządzenia ministra środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych. Zdaniem przedstawicieli branży, inne środki perswazji nie pomogły.
Przypomnijmy, że projekt rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych z 9 kwietnia 2015r. wzbudza od początku wiele kontrowersji.

Uwagi do rozporządzenia ministra środowiska

Sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich Leszek Świętalski podnosił, że nowe rozporządzanie może oznaczać wielkie kłopoty dla wielu instalacji. Może się bowiem okazać, że istniejące instalacje nie spełnią w wymaganym terminie wymogów technologicznych, co może skutkować karami lub ich likwidacją. Resort odpowiadał, że czasu na dostosowania było aż nadto.

Z kolei Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami (ZPGO) twierdzi, że wprowadzenie w życie rozwiązań, jakie proponuje minister w projekcie cofnęłoby gospodarkę odpadami komunalnymi do czasów poprzedzających stan, kiedy strumienie odpadów cyrkulować mogły tylko w granicach województwa.

- Z najwyższym niepokojem obserwuje poczynania urzędników Ministerstwa Środowiska, którzy wraz z szóstym projektem rozporządzenia w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych z dn. 09.04.2015r., próbują poprzez akt niższej rangi niż ustawa, zdewastować podstawowe dokonania wielkiej reformy odpadowej z 2011r., a także dezawuować swoją dotychczasową linię interpretacyjną– czytamy w komunikacie ZPGO.

Związek przypomina, że pierwotnie tworząc reformę śmieciową zakładano kontrolę migracji strumieni odpadowych, a także ich skoncentrowania jako wsadu do istniejących bądź mających powstać Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK). Projekt te założenia ma niweczyć m.in. dlatego, że w rozporządzeniu nastąpiło wprowadzenie swoistego katalogu procesów, dla których projekt określa wymagania, poprzez dodanie osobnego procesu mechanicznego i osobnego biologicznego.

Uwagi związek zawarł w piśmie do resortu środowiska i w swoich stanowiskach (publikujemy je w dziale Multimedia). Bez rezultatu. Wyczerpując w ten sposób środki perswazji, Związek złożył skargę do Komisji Europejskiej (skargę także publikujemy w dziale Multimedia). Dodajmy, że 4 sierpnia MŚ złożyło wniosek do KE o notyfikację projektu rozporządzenia (opatrzonego datą 28 lipca 2015 roku).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.