PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję spalarni

  • PAP    5 listopada 2010 - 21:56
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję spalarni

Pracownia Manufaktura nr 1 z Wrocławia wygrała konkurs na na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną spalarni odpadów komunalnych w Krakowie.
Zwycięzca otrzymał w nagrodę 25 tys. euro. Środki na organizację konkursu pochodziły z unijnego Funduszu Spójności. Współautorami zwycięskiego projektu są: arch. Bogusław Wowrzeczka (Manufaktura nr 1), arch. Michał Teller (Teller architekci) oraz arch. Filip Łapiński.


- Decyzja była trudna z uwagi na wysoką jakość projektów, które brały udział w konkursie - mówił w piątek podczas ogłoszenia werdyktu Główny Architekt Miasta i przewodniczący sądu konkursowego prof. Andrzej Wyżykowski.

Jurorzy pod uwagę wzięli kształt bryły ekospalarni i wkomponowanie jej w otoczenie: - Zwycięska praca stanowi nowatorską interpretację jedności krajobrazu naturalnego z organizmem miasta. Forma budynku niejako wyrasta z terenu i jest bardzo dobrą odpowiedzią na możliwe skrajne warunki klimatyczne - uzasadniał wybór prof. Wyżykowski.

Zwycięzcy zaproponowali między innymi przeszkloną, frontową ścianę ekospalarni.

Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, Kraków jako jedyny w Polsce, spośród miast planujących budowę spalarni, ogłosił taki konkurs architektoniczny. Gotowy budynek ma się stać "wizytówką ekologicznego Krakowa, w którym system gospodarki odpadami oparty jest na sprawdzonych, europejskich rozwiązaniach".

Na konkurs wpłynęło 15 propozycji, jedna z przyczyn formalnych została odrzucona. W jury zasiadali przedstawiciele miasta, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz reprezentanci dzielnicy XVIII, a także członkowie organizacji i stowarzyszeń nowohuckich, które uczestniczyły w konsultacjach społecznych w sprawie budowy zakładu.

Odpowiedzialnym za budowę spalarni odpadów komunalnych jest Krakowski Holding Komunalny. Inwestycja o wartości 641 mln zł jest ostatnim i najważniejszym elementem tworzonego od kilku lat w Krakowie kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Budowa spalarni jest niezbędna, bo w 2016 roku zostanie zapełnione komunalne wysypisko śmieci w Baryczy.

Według planów budowa spalarni w Krakowie będzie kosztować ok. 641 mln zł, z czego unijna dotacja z Funduszu Spójności wyniesie ok. 396 mln zł (62 proc. kosztów kwalifikowanych). Pozostałe środki to wkład własny Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

Spalarnia odpadów komunalnych powstanie przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie. Teren ten jest niewykorzystywanym nieużytkiem, przewidywanym niegdyś pod powiększenie składowiska popiołów i żużli wytwarzanych przez Elektrociepłownię Kraków.

Przetarg na wykonawcę inwestycji ma zostać ogłoszony na początku przyszłego roku tak, aby roboty budowlane rozpoczęły się w 2012 roku. Zakład ma zostać oddany do eksploatacji w 2014 roku. Zakład będzie spalał tylko tzw. resztkowe odpady komunalne, z których wcześniej oddzielono wszystkie użyteczne surowce wtórne. Jego wydajność wyniesie 220 tys. ton rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

W Krakowie obecnie jest wytwarzanych ok. 321 tys. ton odpadów rocznie, a według prognoz w 2020 roku będzie to już ok. 340 tys. ton. Obecnie 86 proc. odpadów trafia na składowiska. Jest to niezgodne z wymogami unijnymi, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię.

Czytaj też:

Z 12 spalarni powstaną tylko dwie? 

Na co komu popiół ze spalarni? 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • autoidea, 2010-11-09 10:51:16

    Nie mylic spalarni z ekologicznym, beztlenowym zgazowaniem odpadow. To dwie rozne rzeczy. W pierwszej otrzymujemy (z reguly) bezuzyteczne cieplo), w drugiej czysty gaz, ktory jest paliwem dla agregatow pradotworczych oraz surowcem do produkcji biopaliw.
  • Sasza, 2010-11-08 17:00:20

    a co na to zieloni? przecież spalarnie smieci to truciciele.