PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozstrzygnięto przetarg na wywóz śmieci z Białegostoku

  • PAP    12 marca 2014 - 18:01
Rozstrzygnięto przetarg na wywóz śmieci z Białegostoku

Trzy firmy zostały wybrane w przetargu na odbiór odpadów komunalnych z terenu Białegostoku od 1 lipca br. Nowe umowy będą obowiązywały do 30 września 2016 r. - poinformowała w środę spółka Lech, odpowiedzialna w mieście za gospodarkę odpadami komunalnymi.
Do przetargu na wywóz śmieci z sześciu sektorów, na które jest podzielone miasto, stanęło siedem firm. Kryterium wyboru najlepszej oferty była najniższa cena - powiedział PAP zastępca prezesa spółki Lech Adam Kamiński.

Wybrano trzy firmy: dwie, które już wywożą śmieci z miasta - MPO (po podpisaniu nowej umowy ma obsługiwać trzy sektory) i Astwę z Białegostoku (dwa sektory). Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Hajnówki ma obsługiwać natomiast jeden sektor.

Kamiński poinformował, że teraz firmy startujące w przetargu mają dziesięć dni na składanie ewentualnych odwołań. Jak mówił, umowy z firmami powinny być podpisane pod koniec kwietnia.

Firmy, które podpiszą umowy, oprócz odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości zobowiązane będą do dostarczenia pojemników i worków do gromadzenia odpadów komunalnych. W przetargu znalazł się zapis dotyczący tworzenia i funkcjonowania tzw. gniazd, czyli miejsc, w których mieszkańcy mogą dobrowolnie segregować makulaturę i plastik. Od lipca 2014 r., przy zadeklarowanej przez mieszkańca segregacji odpadów, będzie to już obowiązkowe.

Od początku obowiązywania tzw. ustawy śmieciowej, czyli od 1 lipca 2013 roku, w Białymstoku wywozem śmieci zajmują się trzy firmy: Czyścioch, Astwa i MPO. Obecne umowy z firmami na wywóz śmieci obowiązują do 1 lipca 2014 roku, ale spółka Lech - jak informowała wcześniej - chciała przeprowadzić przetarg na początku roku, by zdążyć z podpisaniem nowych umów do lipca.

Mieszkańcy płacą za wywóz śmieci zależnie od wielkości lokalu. Po uchwalonej w styczniu przez radnych obniżce, przy zbiórce selektywnej właściciele mieszkań o powierzchni do 40 metrów kwadratowych płacą 14 zł miesięcznie (wcześniej 19 zł); mieszkań o powierzchni 40,01-80 metrów kw. - 26 zł (wcześniej 35 zł), zaś mieszkań i domów o większej powierzchni - 34 zł (wcześniej 45 zł).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: