PARTNER PORTALU
 • BGK

Rozszerzona odpowiedzialność producenta: kto powinien płacić za zużyte opakowania

 • Piotr Toborek    3 sierpnia 2017 - 07:20
Rozszerzona odpowiedzialność producenta: kto powinien płacić za zużyte opakowania
Julia Patorska z firmy Deloitte, przewodnicząca Towarzystwa Ekonomistów Polskich. (fot.wnp.pl)

Komisja Europejska, mówiąc o rozszerzonej odpowiedzialności producentów, wskazuje jasno, że to właśnie producent ma ponosić koszt zagospodarowania jego opakowań po zużyciu. Czyli to producenci, a nie mieszkańcy powinni ponosić koszty tych działań, które mają sprawić, że poziomy recyklingu będą nam rosły – mówi Julia Patorska z firmy Deloitte, przewodnicząca Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
• Rocznie zużywamy ponad 5 mln ton opakowań, z czego około połowy trafia do gospodarstw domowych. Wszystkich odpadów komunalnych mamy 10-12 mln ton rocznie.

• Od dłuższego czasu mówi się o wprowadzeniu rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań.

• Wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów wymaga kompleksowej, dużej zmiany, która dotyczy nie tylko resortu środowiska, ale też kilku innych

 

Opakowania stanowią coraz większą część naszych domowych odpadów. Jak dużo ich jest i co z nimi zrobić?

 Julia Patorska z firmy Deloitte, przewodnicząca Towarzystwa Ekonomistów Polskich.:              – Szacuje się, że rocznie zużywamy ponad 5 mln ton opakowań, z czego około połowy trafia do gospodarstw domowych, a wszystkich odpadów komunalnych mamy 10-12 mln ton rocznie.

Mówimy nawet o 1/4 części odpadów komunalnych, na pewno więc sprawa ta wymaga poważnego zastanowienia: co i jak robić, żeby opakowań było jak najmniej i by w jak największym stopniu podlegały recyklingowi lub innym formom wykorzystania.

Z tych 5 mln ton opakowań połowa to tzw. opakowania zbiorcze i transportowe, jak np. palety, kartony i folie, które trafiają do handlu, przemysłu czy do gastronomii. Trzeba przyznać, że te w bardzo dużej części poddawane są recyklingowi i nie ma z nimi większego problemu.

Problemem jest więc tak naprawdę ta część opakowań trafiających na rynek, którą przynosimy do domu. W ich przypadku trzeba znaleźć odpowiedź na pytania, co zrobić, żeby po pierwsze było ich mniej, po drugie, żeby część z nich powtórnie wykorzystać i po trzecie, żeby te, których zwracać się nie da, jak najlepiej poddawały się recyklingowi.

Ale prochu nie musimy wymyślać, rozwiązania i pomysły w Europie istnieją?

– Tych pomysłów rzeczywiście jest dużo. Część z nich może dotyczyć np. tylko zmiany materiału, z którego robi się opakowania, by łatwiej poddawały się recyklingowi. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko da się zmienić. Opakowania do żywności podlegają np. bardzo wielu restrykcjom z powodów bezpieczeństwa, więc skład tych opakowań może być złożony. Trzeba więc znaleźć takie rozwiązanie, by po zużyciu łatwo je było segregować i przetwarzać.

Tu zresztą mamy problem, który pokazuje, że cała idea gospodarki o obiegu zamkniętym jest bardzo złożona: mówimy przecież bardzo dużo o marnowaniu żywności, a zastosowanie „ekologicznych” opakowań może np. spowodować, że ta żywność szybko się zepsuje. Trzeba na coś się zdecydować, ocenić, co jest bardziej korzystne środowiskowo i kosztowo.

Od dłuższego czasu mówimy o wprowadzeniu rozszerzonej odpowiedzialności producentów, ale powiedzmy, że idzie to powoli. Tymczasem nawet sami producenci domagają się rozwiązania tej sprawy. Czemu ministerstwo, rząd nie podejmują tego tematu?×
KOMENTARZE (7)

 • Edgar, 2018-02-15 09:21:49

  "Czemu ministerstwo, rząd nie podejmują tego tematu?" Rzecz w tym że rząd rozwiązał problem odpowiedzialności producentów za opakowania, zobowiązując ich do ich bezpośredniego odzysku . Lub do powierzenia go - organizacjom odzysku. Rozdz. 6 Opłata produktowa, Rozporządzenie ministra środo...wiska, z dnia 16 grudnia 2014 r. W sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań. Gdzie ustalono np. opłatę produktową dla opakowań z tworzyw sztucznych na 2.700 zł od tony. Gdzie "giną" pieniądze z tych dopłat? Czy aby nie w "Organizacjach odzysku"?  rozwiń
 • Jurek, 2017-08-25 08:39:51

  Do oleś_ka: Niestety pomyliłeś ceny, u producenta woda kosztuje 50gr, do tej ceny dobijają swoją marżę pośrednicy, woda może ale nie musi kosztować 1,80 zł. Prawo podaży i popytu.
 • śmieciarz, 2017-08-07 14:14:07

  Przecież konsument, jak kupuje jakikolwiek towar, przemysłowy lub spożywczy, to płaci jego producentowi, także za opakowanie. Potem zaś, płaci jeszcze raz za jego wywiezienie i recykling. Gdyby były dostępne dla Polaków punkty skupu makulatury i butelek a nawet plastiku, to ja i wielu innych mieszka...ńców, odzyskalibyśmy chociaż częściowo to, za co już zapłaciliśmy. Ale wiadomo, na jednym Polaku, musi zarobić(czytaj:okraść) drugi Polak. Dlatego, jestem za tym aby to Gminy odbierały zapłatę za oddane opakowania spółkom i spółeczkom, które nawet nie płacą odpowiednich podatków albo wcale.  rozwiń