PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozwijają gospodarkę odpadami w Sosnowcu

  • PAP    10 maja 2011 - 15:50
Rozwijają gospodarkę odpadami w Sosnowcu

W Sosnowcu rozpoczął się we wtorek kolejny etap budowy kompleksowego systemu gospodarki odpadami.
Ruszyła budowa nowej kwatery miejscowego składowiska odpadów komunalnych, kosztem blisko 12,2 mln zł. Będzie gotowa w przyszłym roku.

Całe sosnowieckie przedsięwzięcie to inwestycja warta ponad 80 mln zł, z czego większa część (ok. 44 mln zł) to dofinansowanie z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko". Docelowym efektem ma być m.in. zmniejszenie niemal o połowę ilości odpadów trafiających na składowisko - pozostałe mają być przetwarzane i zagospodarowywane.

Czytaj też: III Europejski Kongres Gospodarczy. System gospodarki odpadami

We wtorek uroczyście rozpoczęto roboty budowlane związane z budową drugiej kwatery składowiska, o pojemności ponad pół miliona metrów sześciennych. Wystarczy to na co najmniej 9-11 lat. Wykonawcą jest konsorcjum firm na czele z Hydrobudową Polska. Partnerem jest miejscowa firma CTL Maczki-Bór.

Czytaj też: Rusza objazdowa zbiórka odpadów niebezpiecznych

Gdy kwatera częściowo się zapełni, powstanie także instalacja do odbioru powstającego w niej gazu wysypiskowego, który zostanie wykorzystany do produkcji prądu i ciepła.

Cały projekt potrwa do 2015 roku. Oprócz modernizacji składowiska powstanie także Zakład Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, wyposażony m.in. w stację segregacji odpadów surowcowych, kompostownie odpadów zielonych oraz magazyny odpadów niebezpiecznych i budowlanych. Będzie też linia demontażu odpadów wielkogabarytowych.

Ważnym elementem całego systemu jest opracowanie i wdrożenie programu selektywnej zbiórki odpadów w Sosnowcu, obejmującego wszystkich mieszkańców miasta oraz edukacja ekologiczna, na którą przewidziano specjalne środki.

Uporządkowanie gospodarki odpadami to kolejny projekt ekologiczny, który władze Sosnowca realizują dzięki unijnym środkom. Kosztem 15 mln euro w mieście realizowany jest podobny projekt w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, w 70 proc. finansowany z unijnego Funduszu Spójności.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-02-26 00:20:33

    Nie potrzeba rozbudowy składowiska a wystarczy zastosować technologię BAT- selekcja mieszanego strumienia odpadów z wykorzystaniem wszystkich frakcji bez konieczności składowania. Proszę o pytania -odpowiem