PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozwiną gospodarkę odpadami w Grodzisku

  • JK/mazovia.pl    24 maja 2011 - 14:44
Rozwiną gospodarkę odpadami w Grodzisku

Reprezentanci władz samorządowych podpisali preumowę w sprawie kompleksowej modernizacji gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Grodzisk Mazowiecki.
Swoje podpisy złożyli: marszałek województwa mazowieckiego - Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego - Janina Ewa Orzełowska oraz przedstawiciele gminy Grodzisk Mazowiecki. W ramach modernizacji zaplanowana jest przebudowa kompostowni odpadów, rekultywacja składowiska oraz budowa sortowni odpadów. Gmina otrzyma na ten cel unijne dofinansowanie w wysokości ponad 14,4 mln zł.

Czytaj też: Ustawa odpadowa kartą przetargową w sprawie kar

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że gospodarka odpadami to obecnie jeden z największych problemów nie tylko województwa mazowieckiego, ale i całego kraju. Dodał, że inwestycja Grodziska Mazowieckiego jest szczególnie ważna, ponieważ będzie rozwiązywała problemy gospodarki odpadami na Mazowszu zachodnim. Jest to wysoko zurbanizowany obszar regionu, w którym stale przybywa mieszkańców i firm, a co za tym idzie także odpadów.

Czytaj też: Sejm przyjął nowelę ustawy o przejęciu przez gminy gospodarowania odpadami

Janina Ewa Orzełowska zaznaczyła, że do 2015 r. Polska jest zobligowana do wprowadzenia dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie gospodarowania odpadami. Realizacja inwestycji pozwoli na zwiększenie ilości odpadów wyselekcjonowanych do recyklingu, przeniesienie uciążliwego dla mieszkańców placu dojrzewania kompostu, a także zmodernizowanie sortowni odpadów.

W ramach inwestycji rozbudowane zostanie składowisko odpadów w Kraśniczej Woli, gdzie przeniesiony zostanie także plac dojrzewania kompostu. Obecnie znajduje się on w Grodzisku Mazowieckim w pobliżu kompostowni oraz oczyszczalni ścieków, co jest bardzo uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Projekt zakłada także zwiększenie pojemności istniejącego składowiska odpadów oraz uszczelnienie obiektu kompostowni. Dodatkowo zmodernizowany zostanie stół sortowniczy oraz proces sortowania odpadów przed kompostowaniem. Pozwoli to na poprawę jakości kompostu i wyselekcjonowanie około 1700 ton odpadów, które trafią do recyklingu i zmniejszą masę odpadów deponowanych na składowisku.

Kolejnym etapem będzie budowa nowoczesnej sortowni odpadów. Powodzenie całego projektu zapewni wprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w gminie Grodzisk Mazowiecki.

Realizacja inwestycji pozwoli na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń przedostających się do powietrza, wód i gleby oraz ilość wytwarzanych w gminie odpadów, a także poprawi komfort życia mieszkańców gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • biocrudepolska, 2011-06-08 11:49:38

    I swietnie , bedzie sortownia... Tylko co dalej z tym rozsegregowanym towarem ??? Jest w tym ok. 38 % masy biodegradowalnej i warto by pomyslec by z tym cos zrobic.... Co... Przetworzyc na energie i nawoz - to co proponuje Firma Kanadyjska Biocrude Technology - tyle ze NIKT jej nie slyszy, mimo... ze proponuje nawet finansowanie w 100 % calego przedsiewziecia - bez ZADNEGO wkladu Gminy !!!! Prezydenci, Samorzadowcy sa glusi na te glosy !!! wola zaplacic za malutka jak n.p. (250 000 To/rok) jak na rynek slaski niechciana spalarnie i potem sie "bujac" z jej utrzymaniem w ruchu - patrz spalarnia w warszawie dfo ktore od poczatku podatnicy doplacaja. A tu proponuje sie projet w formie BOOT (budowa, organizacja, operacja, transfer) , bez zdnego wkladu ze strony samorzadu jak tylko zapewnienie dostawy odpadow i terenu na 30 - ci lat operacji Instalacji. Jesli znajdzie sie madry i zainteresowany, zapraszam do kontakt: tadeusz jurkiewicz 032 209 44 56 600 209 893 Ruda Slaska  rozwiń
  • biocrudepolska, 2011-05-24 15:50:08

    No i zaczyna sie "gaszenie pożarów" - każda Gminka bedzie sobie panem i bedzie wymyslac, zamiast sie zebrac i stworzyc rozsądny Zintegrowany System Gospodarki Odpadami opart na partnerstwie, a powiem dalej na finansach zewnętrznych - bez angażowania finsów publicznych. Sa takie firmy, któr...e zainwestują, isiądą do rozmów z rosądnym Partnerem / samorządem. Zrealizują projekt typu BOOT ( budowa, organizacja, operacja, transfer) oczekując od Samorzadu udostępnienia terenu i strumienia odpadów. Ale trzeba miec cienkie uszy i czytać wysyłana pocztę, i wyczucie biznesowe a to nie w zwyczaju w polskich urzędach. Słyszą ale inny brzęk. Jesli sie jednak tak zdaży to zapraszamy do rozmów Biocrude Technology - tadejurkiewicz@hotmail.com, 32 209 44 56 600 209 893  rozwiń