PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozwój ciepłownictwa a walka z niską emisją

  • wnp.pl    31 października 2015 - 14:55
Rozwój ciepłownictwa a walka z niską emisją
Fot. Shutterstock.com

Medialny i polityczny szum wokół niskiej emisji nie poprawił jakości powietrza w Polsce; wciąż daleko nam do unijnych norm. Jednym ze sposobów na poprawę sytuacji może być rozwój ciepłownictwa.
Tylko w 2014 r. podłączono do sieci cieplnej 53 krakowskie budynki, w których znajdowało się 688 pieców węglowych oraz 7 kotłowni węglowych.

- Obecnie procedujemy nad podłączeniem do sieci ciepłowniczej ponad 60 obiektów. W dużej części są to budynki poddawane kompleksowemu remontowi - informuje Janusz Miechowicz, dyrektor w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (MPEC) odpowiedzialny za realizację Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE). - Nie którzy właściciele informują nas, że remonty się przedłużają, w efekcie czego nie rozpoczną w 2015 roku ogrzewania obiektów, tylko proszą o przesunięcie tego na rok 2016. Z tego powodu w roku 2015 prawdopodobnie podłączymy do sieci ponad 50 budynków, ale ogrzewanie uruchomimy dla ok. 40-45 budynków.

Zainteresowanie podłączaniem istniejących budynków do sieci ciepłowniczej ze strony właścicieli jest jednak obecnie bardzo umiarkowane. - Żeby to zmienić, prowadzimy bardzo rozbudowane działania marketingowe i wychodzimy z ofertami do właścicieli obiektów - zapewnia Miechowicz.

Miejscem o jednej z najgorszych jakości powietrza w Polsce jest aglomeracja górnośląska, gdzie również w ciepłownictwie widzi się jeden ze sposobów na zmianę tej sytuacji.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • gość , 2015-11-01 13:08:55

    Jeśli w KR z taką prędkością będzie realizowane przyłączenia, to smog będzie jeszcze ok 36 lat, nie mówiąc o niskim kominie w elektrociepłowni, z którego większość dymu zawiewa na przyległe dzielnice, kolejny problem, trzeba przywrócić wypuszczanie dymu wysokimi kominami, to powoduje że sieć ciepłow...nicza wcale nie jest taka ekologiczna dla miasta.  rozwiń