PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozwój nowoczesnej energetyki zależy także od samorządów

  • Ireneusz Chojnacki (wnp.pl)    9 grudnia 2010 - 11:01
Rozwój nowoczesnej energetyki zależy także od samorządów

- W ramach nowego prawa energetycznego jest pomysł na głównego energetyka przy marszałku, który koordynowałby bilans energii w swoim obszarze działania i wkomponował samorząd do bilansu energetycznego kraju - powiedział poseł Andrzej Czerwiński.
Dostawy gazu ziemnego czy energii elektrycznej na tereny niezurbanizowane są problemem dla koncernów energetycznych, bo opłacalność takiego biznesu jest dla nich niska albo żadna. Powstającą w ten sposób lukę doskonale może wypełnić energetyka rozproszona, a jednym z ważnych paliw może być gaz płynny - wynika z dyskusji uczestników debaty przeprowadzonej podczas konferencji "Przyszłość energii na terenach niezurbanizowanych w Polsce i w Europie".

W Polsce dyskusje o elektroenergetyce są zdominowane przez problematykę budowy i modernizacji dużych elektrowni oraz sieci dystrybucyjnych, czy przesyłowych. Niewielką wagę przywiązuje się do małych źródeł wytwórczych, a mogą one być doskonałym uzupełnieniem systemu elektroenergetycznego i w sumie nawet poważną konkurencją dla dużych grup energetycznych.

- Niektórzy profesorowie mówią, ze z tych małych, rozproszonych źródeł może być 6-8 tys. MW mocy, a elektrownia jądrowa to jest 3 tys. MW - powiedział poseł Andrzej Czerwiński podczas debaty przeprowadzonej w ramach konferencji "Przyszłości energii na terenach niezurbanizowanych w Polsce i w Europie"

Eksperci biorący udział w dyskusji podkreślali, że chociaż energetyka rozproszona stwarza olbrzymie możliwości poprawy bilansu energetycznego Polski to jednak najpierw należałoby zacząć od zwiększenia efektywności wykorzystania istniejących zasobów.

- Należy zacząć od podstaw, czyli nie zmieniajmy źródeł, nie planujmy źródeł jeśli dotychczas nie wykorzystaliśmy efektywnie energii. Musimy zacząć od tego gdzie jest największy potencjał, czyli od termomodernizacji budynków, ale też zaprzestać marnotrawienia szansy w budownictwie. Nasze uregulowania prawne, nasze standardy energetyczne budynków są najgorsze wśród krajów o podobnym klimacie - powiedział Arkadiusz Węglarz, wiceprezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Przedsiębiorcy gotowi byli od razu wskazać źródła energii możliwe do wykorzystania na wiele sposobów i pozwalające na przykład na wypełnienie białych plam na mapie sieci gazu ziemnego.

- Musimy się zastanowić jaką mamy dzisiaj gotową alternatywę. Z uporem maniaka powtarzam, że gotową już dzisiaj, dostępną alternatywą dla terenów niezurbanizowanych jest LPG. Przypomnę, że kiedyś pod rządami starego systemu były tworzone tak zwane zakłady gazyfikacji bezprzewodowej, czyli była wtedy też jakaś wizja alternatywy energetycznej dla terenów niezurbanizowanych, terenów gdzie przewód, czy rura były nieopłacalne ze względów ekonomicznych - mówił Sylwester Śmigiel, prezes zarządu Gaspolu.

Gaz płynny szanse na terenach niezurbanizowanych oczywiście ma, ale mają ją także niewielkie instalacje na odnawialne źródła energii, a zwłaszcza stabilne produkcyjnie tak jak na przykład biogazownie.

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dużą wagę przywiązuje przede wszystkim do tego aby odnawialne źródła energii rozwijały się oczywiście w oparciu o biomasę. Z naszego punktu widzenia jest to najlepsze rozwiązanie, ale chodzi o to, żeby rozwijały się tam gdzie są niezbędne - mówiła Elżbieta Czerwiakowska - Bojko z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.×
KOMENTARZE (2)

  • Koppers Totzek, 2010-12-09 22:08:51

    "jest pewien pomysł, aby zobowiązać po partnersku jednostki samorządu terytorialnego" - pogląd na samorządność we władzach centralnych. Jestem ciekawy co by np. prof.Miodek powiedzial na takiego potworka jezykowego :)
  • BATERIA SŁONECZNA nr 13, 2010-12-09 11:40:19

    To zależy nie tylko od jednej strony.Jeżeli strona społeczna reprezentowana przez marszałka nie będzie chciała współpracować to szkoda.Energetycy robią co mogą...Za chwilę już będzie za póżno