PARTNER PORTALU
 • BGK

Ruch Palikota zapowiada swój wniosek do TK ws. ustawy śmieciowej

 • PAP    5 marca 2013 - 20:00

Ruch Palikota skrytykował we wtorek tzw. ustawę śmieciową. Politycy Ruchu zapowiadają rozmowy z mieszkańcami nt. ustawy oraz wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. "Rząd przy okazji usuwania śmieci chce wyczyścić nasze kieszenie" - powiedział Janusz Palikot.
Obowiązująca od 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach stawki za wywóz śmieci są ustalane autonomicznie przez gminy.

Palikot oświadczył na wtorkowej konferencji prasowej, że RP nie może zgodzić się na to, że "rząd przy okazji usuwania śmieci chce wyczyścić nasze kieszenie". "Będziemy odwiedzali spółdzielnie, gromadzili mieszkańców, zbierali podpisy i wywoływali całkowitą, absolutną niezgodę na ten sposób prowadzenia polityki śmieciowej" - zapowiedział.

Przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski powiedział, że chodzi o zbieranie podpisów pod organizowaną wspólnie z Ruchem akcją "Precz z ustawą śmieciową w tym wykonaniu". Przekonywał, że ustawa powoduje, że dodatkowe koszty wywozu śmieci mają zapłacić przede wszystkim mieszkańcy budynków wielorodzinnych. "Po raz kolejny próbuje się stworzyć takie prawo, że biedni będą dopłacać do bogatszych" - ocenił.

Wtórował mu rzecznik RP Andrzej Rozenek, który podkreślił, że nie ma żadnego uzasadnienia dla podwyżek cen za wywóz śmieci, o czym - jak mówił - zdecydowała po wejściu w życie ustawy większość samorządów. Według Rozenka "mamy do czynienia z brutalnym atakiem na nasze portfele".

Jerzy Jankowski z Krajowej Rady Spółdzielczej powtórzył, że spółdzielcy planują zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego tzw. ustawę śmieciową. Argumentował m.in., że opłata za śmieci ma charakter daniny publicznej, więc jest podatkiem. "A w związku z tym jego wysokość powinna być określona w ustawie" - podkreślił.

Czytaj też: Spółdzielczy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w rękach posłów

Palikot, pytany czy RP wesprze wniosek podpisami posłów, powiedział: "Wniosek zostanie przygotowany wspólnie oczywiście z naszymi partnerami, będziemy starali namówić się odpowiednią liczbę posłów do podpisania". Zgodnie z konstytucją wniosek do TK może złożyć m.in. grupa 50 posłów. Klub Ruchu Palikota liczy 41 posłów.

Palikot poinformował też, że RP razem z Unią Pracy, SdPl, Unią Lewicy i Racją Polskiej Lewicy utworzyły zespoły mające zająć się m.in. polityką mieszkaniową, bezrobociem, polityką społeczną. Zapowiedział, że na początku kwietnia te partie przedstawią wspólne stanowisko w tych sprawach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (15)

 • śmieciowykret, 2017-08-10 11:24:36

  Kiedy temat śmieci wraca, to znaczy, że zbliżają się jakieś wybory a jakie ? Bardzo ważne bo samorządowe. I zawsze tak jest, że kiedy prawowity Rząd, nie radzi sobie z tymi sprawami (śmieci), czy to jest w Polsce, Grecji czy Szwecji, automatycznie sprawą zajmują się lokalne a nawet krajowe MAFIE. Bo... tylko mafijne "reguły gry", potrafią te problemy rozwiązać. Oczywiście kosztem obywateli, czyli podatników. Tak ostatnio było we Włoszech i tak będzie w Polsce. Nie widzę więc nic dziwnego, że "ruch" Palikota, wychodzi z podziemia.  rozwiń
 • Wolność śmiecenia prawem , 2017-08-10 08:07:59

  Do marek: każdy komu POdobają się kolorowe lasy, rowy i łąki pójdzie głosować za POrządkiem Palikota...
 • marek, 2017-08-09 19:00:13

  Jeżeli Ruch Palikota zmieni ustawę śmieciową i będzie tak jak dawniej wolny rynek że mieszkaniec będzie zawierał umowę z firmą wywozową a Gminy będą nadzorować gospodarkę odpadami do chwała dla Ruchu Palikota każdy pójdzie głosować za wami