PARTNER PORTALU
 • BGK

Ruda Śląska będzie mieć spalarnię?

 • pt    20 stycznia 2017 - 09:43
Ruda Śląska będzie mieć spalarnię?
Czy w Rudzie Śląskiej powstanie spalarnia? (fot.mat.prasowe)

• Pytanie-odpowiedź i tak kilkadziesiąt razy przez cztery godziny. Władze Rudy Śląskiej przeprowadziły rozprawę administracyjną podczas której mieszkańcy mogli zapoznać się z raportem oddziaływania na środowisko planowanej spalarni - Ekologicznego Centrum Odzysku Energii (ECOE).
• Wiele wskazuje na to, że spalarnia powstanie.
- Rozprawa to jedna z form postępowania związanego z wydaniem decyzji środowiskowej dla budowy ECOE. Zdecydowaliśmy się na jej przeprowadzenie, by w jednym miejscu i czasie mieszkańcy mogli zapoznać się z założeniami tej inwestycji. Przypomnę też, że od początku zależało nam na jawności i informowaniu społeczeństwa o planach inwestorów, którzy podjęli decyzję o lokalizacji ECOE w Rudzie Śląskiej – podkreślał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

– Mogę zapewnić, że wszystkie zgłoszone uwagi i wnioski będą szczegółowo analizowane, a te, które będą zasadne, zostaną uwzględnione na etapie realizacji przedsięwzięcia – dodał.

Mieszkańcy pytali przede wszystkim o ilości i jakość odpadów, które mają być spalane w instalacji. – Elektrociepłownia zaprojektowana będzie tak, by docelowo móc termicznie przetwarzać 180 tys. ton odpadów. Aktualnie w projekcie Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami instalacja „przypisane” ma 84 tys. ton odpadów, dlatego dopiero na etapie pozwoleń na budowę ostatecznie liczba ta będzie weryfikowana – wyjaśniał dr Tomasz Nowicki z firmy Eneris.

Czytaj też: Nowe spalarnie powstaną tylko dlatego, że są pieniądze

Obecni na rozprawie eksperci rozwiewali też obawy mieszkańców dotyczące wykorzystania starych, nieefektywnych technologii zagranicznych. - Nie ma takiej możliwości. Obecnie budowane w Polsce spalarnie odpadów bazują na najnowszych technologiach niemieckich czy szwajcarskich. Planowana inwestycja w Rudzie Śląskiej technologicznie zbliżona będzie do instalacji działającej w Bremie w Niemczech - informował dr hab. inż. Tadeusz Pająk, prof. AGH.

Sporo pytań, które padły w kierunku inwestora, dotyczyło tego, jak będzie rozwiązana kwestia dojazdu i transportu odpadów do samej elektrociepłowni. Według jego zapewnień, na własny koszt wybuduje on drogę dojazdową oraz bezpośredni zjazd na Drogową Trasę Średnicową. – To, jak ma wyglądać trasa przejazdu samochodów z odpadami do i z elektrociepłowni, możemy określić w wydawanej decyzji środowiskowej, dlatego tak ważne są wszelkie uwagi i sugestie w tej sprawie – podkreślał Krzysztof Mejer.

Gospodarzem rozprawy był urząd miasta, a jej uczestnikami oprócz inwestora były trzy organizacje ekologiczne. Ponadto mógł w niej uczestniczyć każdy zainteresowany.

Czytaj: Wojewódzkie Plany Gospodarki Odpadami: 17 spalarni w jednym regionie?

Uwagi i wnioski, zgłoszone zarówno podczas rozprawy, jak i przez strony w pozostałej części prowadzonego postępowania, zostaną ujęte w uzasadnieniu decyzji środowiskowej, która będzie wydana przez prezydenta miasta.

– Najpierw musimy przeanalizować wszystkie zgłoszone uwagi i wnioski oraz się do nich odnieść. Następnie, 31 stycznia, raz jeszcze spotkamy się z uczestnikami rozprawy administracyjnej, by przedstawić z niej protokół - informuje Krzysztof Mejer. Co ważne, dopiero w momencie, gdy decyzja środowiskowa będzie pozytywna, inwestor będzie mógł zacząć starać się o wydanie pozwolenia na budowę.×
KOMENTARZE (8)

 • fakty, 2017-01-23 16:33:25

  Do biegły rzeczoznawca: coś z ta wiedzą niebardzo, o biegłości już nie wspominając.. kraje zaawansowane srodowiskowo wcale nie odchodza od spalania rusztowego. Jeśli jakieś spalarnie są zamykane, to te stare, których już nie opłaca się modernizowac, by spełniały niesamowicie wyśrubowane normy. Radzę... poczytać na ten temat, a nie powtarzać usłyszane gdzieś półprawdy i sensacje.. A Niemcy owszem, mają obecnie więcej spalarni niż odpadów do spalenia- bo zdecydowali, aby odpady kaloryczne kierować jako paliwo alternatywne do spalania w ciepłownictwie i energetyce ..  rozwiń
 • myślenie nie boli, 2017-01-23 16:27:39

  Do Obywatel: najpierw pozakłądajmy te nieistneijące filtry na dioksyny na kominy w domach sąsiadów. Trz metry spalonego drewna w kominku, to ilośc dioksyn, jaką spalarnia emituje przez rok. Ludzie, poczytajcie trochę i myślcie choć odrobinę- to nie nowoczesne zakłady z rozbudowanym układem oczyszcz...ania spalin nas trują, ale mikrospalarnie domowe!!!  rozwiń
 • myślenie nie boli, 2017-01-23 16:22:33

  Do BIEGLY- RZECZOZNAWCA: