PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska: Opłata za wodę i ścieki bez zmian

  • KDS    30 listopada 2017 - 19:50
Ruda Śląska: Opłata za wodę i ścieki bez zmian
13,80 zł brutto - tyle w 2018 roku za wodę i odprowadzanie ścieków zapłacą mieszkańcy Rudy Śląskiej (fot. pixabay.com)

13,80 zł brutto - tyle w 2018 roku za wodę i odprowadzanie ścieków zapłacą mieszkańcy Rudy Śląskiej. W czwartek (30.11) miejscy radni zatwierdzili wniosek PWiK o przedłużenie obowiązujących taryf. Wysokość opłat pozostała bez zmian.
• W przyszłym roku mieszkańcy Rudy Śląskiej za wodę i odprowadzanie ścieków zapłacą tyle samo, co w 2017. 

• Jest to kolejny rok, w którym cena pozostaje na podobnym poziomie. To 13,80 zł brutto. 

• Na oszczędności mogą liczyć mieszkańcy, którzy wybrali elektroniczną formę rozliczania ze spółką.  

- Opłaty za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków nie obciążą bardziej kieszeni rudzian. Utrzymujemy ten trend już kolejny rok – zaznacza prezydent Grażyna Dziedzic. – Przed trzema laty te opłaty zostały nawet obniżone, dwa lata temu nie było zmian, a w zeszłym roku wprowadzona została podwyżka wynosząca zaledwie 1 grosz. Przy tym wszystkim PWiK nadal utrzymuje jakość świadczonych usług oraz inwestuje w infrastrukturę – podkreśla. 

Stawki na 2018 rok prezentują się następująco: cena jednego metra sześciennego wody wyniesie 5,43 zł, a odprowadzanych ścieków 8,37 zł. Opłata abonamentowa dla osób posiadających tylko wodomierz główny i rozliczających się na podstawie faktury papierowej wyniesie 5,02 zł brutto. Z kolei osoby, które mają zamontowane dwa liczniki – główny i podlicznik na ogród – zapłacą 5,94 zł brutto.

Czytaj więcej: MŚ: Regulator cen wody nie odbije się podwyżką opłat dla mieszkańców

Na oszczędności mogą liczyć mieszkańcy, którzy wybrali elektroniczną formę rozliczania ze spółką.  W tym przypadku opłata abonamentowa wyniesie 2,58 zł brutto w przypadku posiadania jednego wodomierza, a w przypadku posiadania wodomierza głównego i podlicznika na ogród – 3,50 zł brutto.

Jak tłumaczy Grzegorz Rybka, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej, utrzymanie tej samej ceny jest możliwe m.in. dzięki prowadzonym pracom modernizacyjnym czy remontom, które obniżyły awaryjność i energochłonność infrastruktury. 

– Po analizie wszelkich kosztów uznaliśmy, że istniejące warunki ekonomiczne pozwalają na stosowanie dotychczasowych taryf przez kolejny rok – mówi Rybka. – Co istotne, utrzymanie taryfy na obecnym poziomie pozwoli pokryć niezbędne wydatki eksploatacyjne, utrzymanie urządzeń wodociągowo–kanalizacyjnych oraz rozwój, zgodny z planem modernizacji – dodaje.

Czytaj więcej: Polityczna cena za wodę i ścieki w Gdańsku. Miasto "wbija szpilę" Wodom Polskim: "Nie ma wątpliwości, że będzie to instrument polityczny"

Warto przypomnieć, że PWiK prowadzi obecnie „Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2017-2019”. W jego ramach powstanie blisko 19 km sieci wodociągowej i kanalizacyjnej za ponad 12 mln zł, w tym 10,8 km sieci kanalizacyjnej i 8,1 km sieci wodociągowej. Inwestycje te będą realizowane ze środków własnych przedsiębiorstwa oraz ze środków zewnętrznych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Już teraz PWiK dostarcza wodę poprzez sieć wodociągową o długości 443,2 km, natomiast do odbioru ścieków służy mu sieć kanalizacyjna o długości 318,6 km. PWiK eksploatuje obecnie 6 pompowni wody, 44 przepompownie ścieków oraz 3 oczyszczalnie: „Halemba Centrum”, „Barbara” i „Orzegów”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.