PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska przebudowała kanalizację

  • PAP    8 listopada 2010 - 17:21
Ruda Śląska przebudowała kanalizację

W poniedziałek 8 listopada w Rudzie Śląskiej oficjalnie zakończono projekt "Oczyszczanie ścieków - Ruda Śląska". Inwestycja kosztowała prawie 44 mln euro.
W ramach ośmioletniego projektu powstało prawie 90 km nowych kolektorów ściekowych i 18 przepompowni ścieków, zbudowano nową oczyszczalnię i przebudowano inną. "Inwestycja ta była ogromnym wyzwaniem dla nas wszystkich. Teraz po jej zakończeniu możemy chodzić z podniesioną głową i żyć ze świadomością, że Ruda Śląska nie przyczynia się już do zatruwania Bałtyku" - mówił podczas uroczystości prezydent miasta Andrzej Stania. 

Ruda Śląska to specyficzne miasto - podzielone na trzy obszary, tzw. zlewnie, z których wody deszczowe i ścieki trafiają docelowo do trzech przepływających przez nie rzek: z północnych dzielnic do Bytomki, z centralnych do Kochłówki, a z południowych do Kłodnicy. Projekt uporządkował istniejący system kanalizacyjny - w każdej zlewni działa teraz nowoczesna i wydajna oczyszczalnia ścieków sanitarnych.

Realizację projektu "Oczyszczanie ścieków - Ruda Śląska" miasto zaczęło w 2002 r. Jego głównymi elementami były: budowa nowej oczyszczalni ścieków "Halemba Centrum", modernizacja istniejącej oczyszczalni "Orzegów", likwidacja czterech starych oczyszczalni oraz rozbudowa sieci kanalizacyjnej w całym mieście.

Jako pierwszą oddano do użytku nową oczyszczalnię "Halemba" na południu miasta. Działający od 2007 r. obiekt może obsługiwać ścieki od ponad 53 tys. mieszkańców, a jego maksymalna przepustowość to ponad 12,5 tys. m sześc. na dobę "Halemba Centrum" zastąpiła dwie przestarzałe oczyszczalnie "Halemba I" i "Halemba II", przejęła też ścieki odprowadzane do zniszczonej wskutek szkód górniczych oczyszczalni "Wirek".

Na północy Rudy Śląskiej przebudowano istniejącą od pół wieku oczyszczalnię "Orzegów" - w ostatnich latach za mało wydajną wobec rosnącej ilości kierowanych tam ścieków. Czteroletnia modernizacja obiektu zakończyła się w 2008 r., od tego czasu obsługuje on ok. 53 tys. mieszkańców, mogąc oczyszczać 10 tys. m sześc. ścieków na dobę. Zmodernizowany "Orzegów" przejął też ścieki z dwóch likwidowanych mniejszych oczyszczalni.

Najbardziej uciążliwa dla mieszkańców była rozbudowa sieci kanalizacyjnej. Wykonawcy często natrafiali pod ziemią na nieujęte w planach obiekty i infrastrukturę, które przedłużały roboty - skutkujące najczęściej utrudnieniami na ulicach. W Rudzie Śląskiej projektanci musieli też zmagać się z wysokim poziomem wód gruntowych, szkodami górniczymi i pozostałościami po działalności hutniczej, sięgającej dziewiętnastego wieku.

Łącznie w ramach projektu - oprócz oczyszczalni - gmina zyskała prawie 90 km nowych rurociągów. Wokół "Halemby" m.in. zbudowano 23 km kanalizacji grawitacyjnej, 15 km przewodów ciśnieniowych i 11 nowych przepompowni. Wokół "Orzegowa" powstało 15 km kanalizacji grawitacyjnej, 12 km przewodów ciśnieniowych i 7 przepompowni.

Kanalizacja grawitacyjna o długości 13 km, 3 przepompownie i ponad 3 km przewodów ciśnieniowych powstały też wokół oczyszczalni "Barbara" w centralnej części miasta. Została ona zmodernizowana w 2002 r. w ramach innego projektu. Jej przepustowość rzędu 10,4 tys. m sześc. dziennie umożliwia oczyszczanie ścieków pochodzących od 57 tys. mieszkańców.

Rudzką inwestycję kanalizacyjną o łącznej wartości prawie 44 mln euro dofinansowały w 65 proc. środki unijne z Funduszu Spójności - prawie 28,5 mln zł. 15,5 mln zł dołożyło miasto. W najbliższych dniach na rudzkich ulicach po przeprowadzonych robotach kanalizacyjnych kładzione mają być ostatnie fragmenty nawierzchni.

Czytaj też:

333 km nowych kanałów 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.