PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruda Śląska z certyfikatem "Gmina Przyjazna Rowerzystom"

  • KDS    21 września 2017 - 19:09
Ruda Śląska z certyfikatem "Gmina Przyjazna Rowerzystom"
Systematycznie rozbudowujemy infrastrukturę rowerową - mówi Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej (fot. materiały prasowe)

Ruda Śląska to kolejne polskie miasto, które może pochwalić się certyfikatem „Gmina Przyjazna Rowerzystom”. W czwartek (21.09) władze miasta odebrały to wyróżnienie podczas VIII Międzynarodowych Targów Rowerowych Kielce Bike-Expo.
• Ruda Śląska została doceniona za rozbudowywanie infrastruktury rowerowej.

• Chwali się kolejnymi inwestycjami, które ucieszą cyklistów. 

• Certyfikat „Gmina Przyjazna Rowerzystom” przyznawany jest od 2012 roku. 

Rowerzyści mają do dyspozycji w Rudzie Śląskiej w sumie ponad 73 km tras. To ponad 15,6 km dróg rowerowych, 3,7 km ciągów pieszo-rowerowych oraz 4 km pasów ruchu dla rowerów. Do tego dochodzi blisko 58 km szlaków rowerowych. Miasto buduje również tory rowerowe. Tory typu pumptrack w ostatnich latach powstały w dzielnicach Bielszowice, Bykowina, Halemba i Ruda, a tor do jazdy terenowej na rowerze na Burloch Arenie w dzielnicy Orzegów.

Właśnie rusza kolejna inwestycja, która ucieszy cyklistów. Jeszcze w tym roku wzdłuż ul. Zabrzańskiej, łącząc tym samym ul. Chryzantem (przy granicy z Zabrzem) z ul. Niedurnego (przy zjeździe z DTŚ) powstaną ponad 2 km dróg rowerowych. Jak informuje rudzki magistrat, ścieżka znajdzie się poza jezdnią i chodnikiem, a w niektórych miejscach oddzielona będzie od ulicy pasami zieleni. Inwestycja kosztować będzie miasto niecałe 900 tys. zł.

- Systematycznie rozbudowujemy infrastrukturę rowerową. Ścieżki budujemy zarówno przy okazji prowadzonych inwestycji drogowych, jak i przy istniejących już ulicach. Do tego dochodzą tory rowerowe. Przyznany nam certyfikat jeszcze bardziej mobilizuje do utrzymania tego trendu – mówi prezydent Grażyna Dziedzic

Czytaj więcej: Warszawa, Łódź, Wrocław, Lublin, Białystok i Katowice z terminalami rowerowymi na stacjach paliw

Dodatkowo na przełomie maja i czerwca 2018 rowerzyści będą mogli jeździć liczącą 1,3 km ścieżką, która połączy istniejącą przy ul. 1 Maja drogę rowerową z ul. Górnośląską. – Wyłoniony jest już wykonawca robót – tłumaczy Bartosz Wójcik z Wydziału Dróg i Mostów UM.

Miasto zapowiada też modernizację infrastruktury dla rowerzystów w ramach trwającej przebudowy ul. Górnośląskiej. Także w ramach przebudowy ul. Piastowskiej w Rudzie, na odcinku od ul. Konopnickiej do granicy z Bytomiem, powstaną ścieżki rowerowe poza jezdnią. Miasto ma już dokumentację projektową, rozpoczęcie prac planowane jest na 2018 rok. Dokumentacja przygotowywana jest też na przebudowę ul. Wolności od ul. Bankowej po skrzyżowanie z ul. Zabrzańską.

Czytaj więcej: Ministerstwo Energii chce wspierać samorządy w rozwoju car-sharingu

Dodatkowo Ruda Śląska zleciła wykonanie dokumentacji związanej z „ulepszeniem” trzech etapów liczącej około 30 km obwodowej trasy rowerowej. Pierwszy projekt zakłada budowę ścieżki przy ul. Niedurnego na odcinku od ul. Podgórze do ul. Planty Kowalskiego. Druga inwestycja powstanie w Kochłowicach, wzdłuż ul. Kochłowickiej, na odcinku od ul. Oświęcimskiej do wiaduktu autostrady A4. Ostatnia dokumentacja uwzględniała będzie odcinek od ul. Joanny do ul. Karola Goduli przez ulice Starą i Pawła.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.