PARTNER PORTALU
  • BGK

Rudna: Dojazdy do szkół ponadgimnazjalnych z gminną refundacją

  • AW    20 stycznia 2017 - 12:11
Rudna: Dojazdy do szkół ponadgimnazjalnych z gminną refundacją
Dopłaty będą obowiązywać bez względu na to, do szkoły w jakim mieście dojeżdżają uczniowie. (fot. rudna.pl)

• Gmina Rudna będzie od marca zwracać uczniom szkół ponadgimnazjalnych koszty codziennych dojazdów do szkoły.
• Program zakłada 90-procentową refundację dla uczniów - mieszkańców gminy, bez względu na to, do jakiego miasta dojeżdżają.
• To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie w Polsce.
Gmina Rudna zrefunduje zakup biletów miesięcznych przez uczniów – mieszkańców gminy, bez względu na to, gdzie dojeżdżają do szkoły i z usług jakiego przewoźnika korzystają.

Placówka do której uczeń dojeżdża może znajdować się więc w Lubinie, Polkowicach czy Głogowie, a nawet we Wrocławiu. Uczeń musi tylko przedstawić w urzędzie gminy dowód na zakup biletu miesięcznego i na tej podstawie otrzyma zwrot 90 proc. kosztów jego zakupu.

- Wiem, jakim obciążeniem dla domowego budżetu mogą być codzienne dojazdy do szkół do innych miast. Mówili nam o tym rodzice i uczniowie prosząc o pomoc, dlatego uruchomiliśmy ten specjalny program. To jasny i prosty system, a nam zależy na wspieraniu ambitnej młodzieży, która chce się uczyć. Dlatego jako pierwsi w Polsce zaczynamy refundację kosztów dojazdów do szkół ponadgimnazjalnych. To mądra inwestycja w naszą przyszłość - podkreśla Władysław Bigus, wójt Gminy Rudna.

Aby otrzymać zwrot pieniędzy, rodzice lub opiekunowie ucznia muszą złożyć w Urzędzie Gminy Rudna wniosek w tej sprawie i najpóźniej do 10. dnia każdego miesiąca należy dostarczyć fakturę (rachunek) wystawioną na ucznia wraz z dowodem zapłaty za zakupiony bilet miesięczny za poprzedni miesiąc. Do 20. dnia danego miesiąca pieniądze z refundacji zostaną przelane na wskazane konto bankowe.

- Mamy na ten cel zabezpieczone pieniądze w budżecie, ale ostateczne i szczegółowe koszty programu poznamy w kwietniu, kiedy minie termin składania wniosków przez rodziców. Będziemy wtedy wiedzieli, ile rodzin zechce z tej pomocy skorzystać. Szacujemy, że program może kosztować około 100 tys. złotych rocznie – informuje Joanna Herbut, skarbnik Gminy Rudna.

Program startuje od marca, a pierwsze pieniądze zostaną zwrócone w kwietniu, za miesiąc marzec.

Przyjęte przez Gminę Rudna rozwiązania są częścią Lokalnego Programu Wyrównywania Szans Edukacyjnych dla Dzieci i Młodzieży Mieszkańców Gminy Rudna. To też wyraz sprzeciwu władz Rudnej wobec finansowania komunikacji powiatowej.

- W sąsiednich gminach Lubinie czy Ścinawie samorząd płaci po kilka milionów rocznie na utrzymanie wyłącznie lubińskiej komunikacji powiatowej, a młodzież, która dojeżdża do innych miast, czy też korzysta z innych przewoźników musi za to zapłacić z własnej kieszeni. Na takie rozwiązanie nie zgodzili się ani wójt, ani radni Gminy Rudna, uznając to za kolejną próbę zmuszenia gminy do łożenia pieniędzy na powiatowe przewozy, czyli jedną prywatną firmę. Przyjęty przez Gminę Rudna program finansuje uczniów, a nie komunikację powiatową - informuje urząd gminy w komunikacie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.