PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza akcja „Bezpieczny autokar”

  • PAP    30 czerwca 2012 - 09:24
Rusza akcja „Bezpieczny autokar”

Inspekcja Transportu Drogowego będzie prowadzić w wakacje wzmożone kontrole drogowe autokarów turystycznych.
W ramach akcji „Bezpieczny autokar” inspektorzy będą sprawdzali stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców oraz trzeźwość prowadzących pojazdy.

Jak powiedział rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, istnieje możliwość skontrolowania autokaru przed wyjazdem.

„W tym celu rodzice, organizatorzy wyjazdów powinni kontaktować się z właściwym wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego. Inspektorzy przyjadą na miejsce odjazdu autokaru lub wskażą stały punkt kontrolny, na który autokar powinien podjechać” – wyjaśnił rzecznik.

Jak zauważył, akcja „Bezpieczny autokar” przyczynia się do znacznej poprawy bezpieczeństwa podróży. Wyjaśnił, że dzięki kontrolom poprawia się stan techniczny pojazdów oraz zmniejsza się liczba naruszeń popełnianych przez kierowców i przewoźników.

Przytoczył przykład tegorocznych ferii zimowych, gdy inspektorzy skontrolowali ponad 950 autokarów przewożących dzieci oraz ukarali 130 kierowców mandatami karnymi. Zatrzymano 55 dowodów rejestracyjnych, z tego w 14 przypadkach pojazdy nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy. Nie zatrzymano żadnego kierowcy będącego po spożyciu alkoholu.

„W czasie wakacji inspektorzy transportu drogowego będą również sprawdzali, czy kierowcy przestrzegają wakacyjnych ograniczeń w ruchu pojazdów ciężarowych na drogach” – powiedział rzecznik.

Zakaz ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów, obowiązuje w piątki i w weekendy od piątku 29 czerwca do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć w szkołach. Za złamanie zakazu kierowcy grozi mandat w wysokości od 200 do 500 zł.

Zakaz nie dotyczy autobusów, ale także m.in. pojazdów używanych przy budowie dróg i mostów, do przewozu lekarstw i środków medycznych, artykułów szybko psujących się i środków spożywczych, odpadów komunalnych, prasy, przesyłek pocztowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • BUSOMAT.PL, 2012-06-30 15:33:58

    Ciekawa inicjatywa. Autokary powinny być często kontrolowane. W końcu chodzi o bezpieczeństwo.