PARTNER PORTALU
 • BGK

Rusza konkurs „Segregujemy z Rudą”. Prezydent: "Mamy problem"

 • pt    20 grudnia 2017 - 11:55
Rusza konkurs „Segregujemy z Rudą”. Prezydent: "Mamy problem"
Konkurs „Segregujemy z Rudą” to jeden pomysłów w ramach prowadzonej przez magistrat edukacji ekologicznej młodych rudzian. (fot.jaworzno.pl)

W Rudzie Śląskiej szkoły i przedszkola będą rywalizować w zbieraniu surowców wtórnych. Wszystko po to, aby rozwijać wśród dzieci i młodzieży dobre nawyki w zakresie segregacji odpadów.
• Konkurs „Segregujemy z Rudą” to jeden  pomysłów w ramach prowadzonej przez magistrat edukacji ekologicznej młodych rudzian.

• Konkurs przeznaczony jest dla przedszkoli, szkół podstawowych, zespołów szkolno-przedszkolnych oraz zespołów szkół.

• W myśl założeń dzieci mają nabrać nawyku segregowania odpadów i przekazać go swoim rodzicom.

- Organizując konkurs chcemy wyrabiać u dzieci i młodzieży nawyk segregacji odpadów komunalnych oraz przekazać im wiedzę zarówno na temat prawidłowej segregacji odpadów, jak i możliwości ich wykorzystania i sposobach przygotowania ich do przekazania do recyklingu – mówi Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM.

Konkurs przeznaczony jest dla przedszkoli, szkół podstawowych, zespołów szkolno-przedszkolnych oraz zespołów szkół. Zbierana będzie makulatura (gazety, katalogi, książki, kartony i tektura - papier musi być suchy i niezabrudzony) oraz zgniecione butelki typu PET i nakrętki.

Czytaj też: Zmiany w "śmieciowych" ustawach wydają się chaotyczne

Szkoły chętne do udziału w konkursie mogą zgłaszać się do Urzędu Miasta do 5 stycznia 2018 r. Zbiórka surowców będzie trwała od 8 stycznia do 18 maja 2018 r. W celu wyłonienia zwycięzców ilość zebranej makulatury oraz butelek plastikowych po napojach i nakrętek w poszczególnych placówkach zostanie przeliczona na jednego ucznia. Zwycięzcy w trzech kategoriach (przedszkola, szkoły podstawowe i zespoły szkolno-przedszkolne, zespoły szkół) otrzymają nagrody finansowe. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.rudaslaska.pl.

- Z segregacją odpadów mamy nadal problem, zwłaszcza w zabudowie wielorodzinnej. A trzeba pamiętać, że nie jest to kwestia wyboru, tylko obowiązek wynikający z ustawy – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

– Nie da się osiągnąć wymaganych poziomów recyklingu bez przekonania mieszkańców, że jest to nasza wspólna, ważna sprawa. Dlatego stawiamy przede wszystkim na edukację, zwłaszcza wśród najmłodszych, którzy nie tylko sami nabierają dobrych nawyków, ale również przekazują je domownikom – dodaje.

Konkurs „Segregujemy z Rudą” to kolejna inicjatywa w ramach prowadzonej przez magistrat edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. Wcześniej wydana została m.in. książeczka, w której wiewiórka Ruda uczyła dzieci zasad segregacji odpadów. Do placówek oświatowych trafiły również ekologiczne kolorowanki, zakładki, plany lekcji, zeszyty zadań i komiks edukacyjny, a także gry podłogowe. Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej odwiedzają też przedszkola, gdzie rozmawiają z  dziećmi na temat segregacji odpadów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • w.potega@neostrada.pl, 2017-12-21 09:45:11

  Z małych mieszkań odpady trzeba wynosić częściej, na przykład do PSZOK-ów typu Nakło. Takie PSZOK-i trzeba oczywiście zorganizować.
 • Czekając na sankcje..., 2017-12-20 14:20:18

  Do Lisek500: Pani Prezydent i jej urzędnicy albo nie czytają jak takie problemy załatwić - albo tak naprawdę niczym się nie przejmują i organizują eko-jasełka dla przedszkolaków... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/system-z-nakla-sprawdzilby-sie-i-w-duzych-miastach,59012.html
 • Lisek500, 2017-12-20 13:51:18

  Pani Prezydent, mieszkańcy Rudy Śląskiej z zabudowy wielorodzinnej naprawdę rozumieją problem segregacji odpadów tylko proszę nam powiedzieć jak problem rozwiązać ma rodzina co najmniej 4 osobowa mieszkająca na 40m2?gdzie mamy te surowce przechowywać przed wyrzuceniem?Ile pojemników i gdzie mamy sch...ować na tym metrażu przed wyniesieniem ich do pojemnika przed blokiem?  rozwiń