PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza linia autobusowa Olsztyn-Kaliningrad

  • PAP    4 lipca 2013 - 14:04
Rusza linia autobusowa Olsztyn-Kaliningrad

- Od piątku rozpocznie kursowanie regularna linia autobusowa Olsztyn-Kaliningrad. Autobusy tej linii będą jeździły każdego dnia. To pierwsze tego rodzaju połączenie od czasu uruchomienia małego ruchu granicznego.
O uruchomieniu regularnej linii autobusowej Olsztyn-Kaliningrad poinformował prezes PKS Olsztyn Jacek Semczuk.

"O uruchomienie tej linii razem z naszym kaliningradzkim partnerem, Kening Avto, zabiegaliśmy rok. Decyzje w tej sprawie zapadały w Moskwie. Nie dało się nic przyspieszyć, nie byliśmy informowani, na jakim etapie jest sprawa. W poniedziałek, gdy otrzymaliśmy zgodę uznaliśmy, że nie ma co zwlekać i już po kilku dniach ruszamy w trasę" - powiedział Semczuk.

Autobusy z Olsztyna do Kaliningradu (w Polsce przez Lidzbark Warmiński, Bartoszyce i przejście graniczne w Bezledach) będą wyruszały o godz. 7 rano; na miejsce mają dojeżdżać przed godz. 11 czasu polskiego.

"Uzgodniliśmy ze służbami granicznymi i celnymi z Polski i Rosji, że odprawa graniczna ma w sumie trwać pół godziny. Mamy nadzieję, że uda się realizować te plany" - powiedział Semczuk.

Z Kaliningradu autobus do Olsztyna ma wyjeżdżać o godz. 14 czasu polskiego w i Olsztynie powinien być o godz. 18. Bilety będzie można wcześniej rezerwować, ale w miarę wolnych miejsc kupować także bezpośrednio przed odjazdem autobusu.

Kurs nie będzie realizowany jedynie 1 stycznia oraz w pierwszy dzień Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

"Jeśli będzie duże zainteresowanie tym połączeniem, to rozważymy nawet uruchomienie drugiego kursu. Zobaczymy w praktyce, jak będzie wyglądało to połączenie i jeśli będzie potrzeba, będziemy wprowadzać zmiany" - zapewnił Semczuk. Dodał, że w autobusach po polskiej stronie będzie można bezpłatnie korzystać z internetu; pasażerom mają być serwowane ciepłe napoje i wyświetlane filmy o tym, co można ciekawego zobaczyć w Olsztynie i Kaliningradzie.

Odkąd przed rokiem wprowadzono między Polką a Rosją mały ruch graniczny, nie ma regularnego, stałego połączenia z Olsztyna do Kaliningradu. Samorząd województwa chciał na wakacje uruchomić połączenie kolejowe, ale z propozycji współpracy w tym zakresie w ostatniej chwili wycofali się Rosjanie.

Zdaniem Semczuka linia powinna cieszyć się zainteresowaniem pasażerów, ponieważ o tego rodzaju połączenia dopytywały olsztyński PKS zarówno osoby prywatne, jak i firmy oraz biura.

Semczuk zapewnił, że jego firma zrobi wszystko, by połączenie to nie zostało "opanowane" przez przemytników. Gdy przed laty z Olsztyna do Kaliningradu kursowały autobusy rejsowe, mieszkańcy przygranicznych miast przemycali w nich papierosy, chowając je pod siedzenia, a nawet podrzucając innym pasażerom. "Będziemy mieli w pojeździe pilota; mamy nadzieję, że uda nam się zapanować nad tym procederem" - podkreślił Semczuk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.