PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza modernizacja wodociągów w Jaworznie

  • JK    17 czerwca 2011 - 15:04
Rusza modernizacja wodociągów w Jaworznie

MPWiK podpisało umowę z firmą Tractabel Engineering S.A., która będzie inżynierem kontraktu w projekcie modernizacji infrastruktury wodociągowej w Jaworznie.
Kontrakt został podpisany na cztery lata, a jego wartość to 928 650 zł brutto.

W uroczystym podpisaniu umowy wziął udział prezes MPWiK Józef Natonek oraz wiceprezes Rafał Łabaj. Firmę Tractabel Engineering S.A. reprezentował natomiast prezes Marek Sowiński i wiceprezes Hanna Wieczorek.

Czytaj też: Gminy dostaną 94 mln zł na wodociągi

Do zadań inżyniera kontraktu należy nadzór inwestorski nad realizowanymi robotami, które w tym wypadku obejmują 3 kontrakty budowlane, obejmujące budowę kanalizacji sanitarnej w dzielnicach Długoszyn, Góra Piasku, Ciężkowice i Pieczyska oraz budowę stacji uzdatniania wody Piaskownia.  Jak stwierdził Józef Natonek, zadania stojące przed inżynierem kontraktu są niezwykle ważne dla powodzenia inwestycji. Zatwierdza on bowiem materiały wykorzystywane przy budowie, rozlicza wykonawców z jakości i terminowości robót, a także dokonuje odbioru wykonanych prac. Oznacza to, że inżynier kontaktu będzie w stałym i bezpośrednim kontakcie z wykonawcą robót oraz będzie zarządzał robotami w sensie fizycznym, finansowym i logistycznym.

Czytaj też: Jak promować się będą sieradzkie wodociągi?

Prezes Tractabel Engineering S.A. Marek Sowiński przyznaje, że jego firma posiada bogate doświadczenie w realizacji tego typu usług i ma na swoim koncie kilkadziesiąt podobnych projektów, co gwarantuje rzetelność popartą doświadczeniem w realizacji projektu dla mieszkańców Jaworzna (oceń prezydenta).

Projekt rozbudowy systemu kanalizacyjnego przewiduje prace w 4 dzielnicach Jaworzna: osiedlu Góra Piasku, Długoszynie, Ciężkowicach i Pieczyskach. W tych dzielnicach prace rozpoczną się w drugiej połowie 2011 roku. Wybudowana została już tłocznia ścieków pozwalająca na przerzut ścieków ze zlewni Szczakowa do oczyszczalni Dąb. Wszystkie prace w ramach I fazy zostaną zakończone w grudniu 2013 roku. Łącznie realizacja tej inwestycji będzie kosztować 206 mln zł, z czego 110 mln dokłada Unia Europejska. Wkład miasta i MPWiK Jaworzno to 66 mln zł.

Kwestię oczyszczania ścieków precyzuje również polskie prawo. Na Jaworzno nałożony został obowiązek spełnienia wymogów Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych i osiągnięcia tzw. efektu ekologicznego związanego z oczyszczaniem ścieków zgodnie z obowiązującymi normami oraz właściwego poziomu skanalizowania miasta. Realizacja projektu pozwoli wypełnić ten obowiązek. W efekcie dzięki tej inwestycji 12 815 osób uzyska możliwość podłączenia się do nowo wybudowanej kanalizacji. Łącznie w 2015 roku 95 proc. wszystkich mieszkańców Jaworzna będzie miało dostęp do sieci kanalizacyjnej.

Tak wysoki procent skanalizowania miasta pozwoli na uniknięcie ewentualnych kar, które mogą zostać naliczone na Polskę (a następnie na gminę) przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Kary mogą zostać nałożone za nie dostosowanie się do europejskich norm, za niewykonanie zadania w terminie oraz za brak osiągnięcia efektu ekologicznego Projektu. Kary w postaci ryczałtu dla Polski mogą wynosić min. 4.163.000 euro dziennie.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.