PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza pilotaż szczecińskiej kolei metropolitalnej

  • PAP/JS    9 marca 2018 - 23:17
Rusza pilotaż szczecińskiej kolei metropolitalnej
Nowoczesne pociągi mają szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi i rowerzystów. (fot. UM Szczecin)

Mieszkańcy Szczecina, Goleniowa i Gryfina od 11 marca będą mogli przekonać się o zaletach Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Tego dnia ruszają nowe połączenia między stolicą metropolii a należącymi do niej gminami Goleniów i Gryfino. Nowoczesne pociągi mają szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi i rowerzystów.
- Partnerzy projektu,  czekając na rozstrzygnięcie konkursu na finansowanie przedsięwzięcia, uruchomili już pilotażowe  połączenia SKM - mówi Roman Walaszkowski, dyrektor Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Dzięki tej decyzji i finansowaniu z budżetów województwa zachodniopomorskiego oraz Szczecina, Goleniowa i Gryfina już 11 marca na trasie Szczecin-Goleniów przybędą trzy nowe połączenia, a między Szczecinem a Gryfinem sześć.

Koszt uruchomienia i utrzymania dodatkowych przejazdów to rocznie 1,1 miliona złotach pokrywane właśnie z budżetów samorządów. Nowoczesny tabor dostarczy województwo. Wszystkie wagony są dostępne dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej oraz z możliwością przewozu rowerów, wózków i pozwalają na podłączenie się do internetu poprzez WiFi. 

Pilotaż ma poprawić komunikację publiczną wewnątrz metropolii i promować Szczecińską Kolej Metropolitalną. Dziś Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, które nad koncepcją SKM zaczęło pracować w 2011 r. czeka na rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie przedsięwzięcia. Ponad 740 milionów złotych będzie przeznaczone na modernizację tras kolejowych i dworców oraz m.in. stworzenie nowoczesnych 40 węzłów przesiadkowych na terenie Szczecina i jego Obszaru Metropolitalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Tesia, 2018-03-10 14:19:32

    Nie ma co się dziwić z Chopina wszyscy latają. Czartery enter air i inne tu startują czy też tanie linie lotnicze.. Jak przeniosą je do Radomia to ta liczba zmniejszy się i to dotkliwie moim zdaniem