PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza przebudowa systemu ciepłowniczego

  • PAP    3 grudnia 2013 - 16:08
Rusza przebudowa systemu ciepłowniczego

W grudniu w Kolnie (Podlaskie) ruszy przebudowa systemu ciepłowniczego miasta, w ramach której powstanie układ kogeneracji wytwarzający energię elektryczną i cieplną z biomasy.
Inwestycja będzie kosztowała ponad 11 mln zł netto, z czego 4,8 mln zł pochodzi z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Projekt realizuje Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Gospodarko Wodno-Ściekowej w Kolnie. W najbliższych dniach będzie wiadomo, kiedy wykonawca przejmie plac budowy - powiedział we wtorek PAP prezes przedsiębiorstwa Dariusz Gąsiewski.

Projekt "Modernizacja i rozbudowa systemu ciepłowniczego miasta Kolno poprzez montaż układu kogeneracyjnego wytwarzającego energię elektryczną i cieplną z paliw odnawialnych i termomodernizacja budynków ciepłowni" ma być zrealizowany do listopada 2014 r., ale gdyby były opóźnienia na budowie spowodowane warunkami atmosferycznymi, najpóźniej do czerwca 2015 r. - poinformował Gąsiewski.

 W ramach inwestycji powstanie budynek z kotłem parowym na biomasę - drewniane zrębki (rocznie potrzeba będzie ok. 6 tys. ton biomasy). Będzie też zainstalowany silnik parowy, który będzie wytwarzał energię elektryczną. Moc kotła ma wynieść 2,6 MW, a energii ma być 0,3 MW. Ma to wystarczyć na podgrzanie wody w sezonie letnim.

 Gąsiewski pytany o ekonomiczne korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorstwa mówi, że na razie trudno to ocenić. Wiadomo, że miasto spełni unijne wymagania, by 20 proc. energii wytwarzać ze źródeł odnawialnych. Produkcja energii elektrycznej ma być dodatkową wartością. Dodał, że inwestycja na pewno pozwoli na spłatę kredytu, jaki przedsiębiorstwo zaciągnęło na jej realizację. To 6,1 mln zł.

Z danych kolneńskiego przedsiębiorstwa energetyki cieplnej wynika, że z miejskiego systemu ciepłowniczego korzysta ok. 70 proc. spośród około 10 tysięcy mieszkańców Kolna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.