PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza remont warszawskiego lotniska

  • PAP    2 września 2010 - 19:35

W piątek rozpocznie się remont skrzyżowania dróg startowych na warszawskim lotnisku Chopina. Podróżnych czekają utrudnienia - niektóre rejsy przeniesione będą do innych miast, m.in. do Łodzi, Katowic i Krakowa.
Remont prowadzony będzie przez pierwszy, przedłużony weekend września (od 3 od godz. 23.30 do 6 września do godz. 5), od 10 września od godz. 23.30 do 12 do godz. 8 oraz od 17 do 19 września, w tych samych godzinach co w poprzedni weekend. Pierwotnie lotnisko miało być zamknięte dla samolotów w czasie prac. Władze portu udostępnią jednak 1,3 tys. m dłuższej drogi startowej. Lądować i startować będą więc mogły mniejsze maszyny pasażerskie, z ok. 50 osobami na pokładzie, oraz transportowe.

- W piątek w nocy, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zaczynamy gruntowną przebudowę skrzyżowania dróg startowych. W związku z realizacją prac, liniom lotniczym udostępnimy fragment dłuższej drogi startowej, na której będą mogły startować i lądować mniejsze samoloty pasażerskie - powiedział w czwartek dziennikarzom dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze oraz Lotniska Chopina Michał Marzec.

Na czas remontu zmieniona będzie organizacja odprawy pasażerskiej. Podróżni będą odprawiani tylko w nowym terminalu; inna będzie numeracja gate'ów. Część przewoźników w tych dniach przeniesie rejsy do innych miast - Łodzi, Krakowa, Katowic i Gdańska. Ze stolicy będzie można polecieć m.in. do Brukseli, Frankfurtu, Krakowa, Monachium, Pragi, Wiednia, Wrocławia, Zurychu.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe PLL LOT, przewoźnik anulował ok. 600 rejsów, odwołując niektóre wieczorne i poranne do europejskich i krajowych miast. Loty czarterowe, które miały startować z lotniska Chopina, podczas remontu będą wykonywane z Łodzi i Katowic.

Jak wyjaśnił Marzec, inwestycja zwiększy bezpieczeństwo startów i lądowań, a także pozwoli na przystosowanie lotniska do obsługi największych samolotów pasażerskich, w tym Dreamlinerów, na które czeka LOT. "Przeprowadzenie remontu krzyżówek jest konieczne w tym roku z uwagi m.in. na EURO 2012, a także prognozowany wzrost ruchu pasażerskiego w najbliższych latach" - podkreślił Marzec.

Władze lotniska szacują, że w trakcie kilku dni remontu lotnisko straci kilka mln zł.

Remont lotniska zbiegnie się w czasie z organizowanymi w stolicy od 18 do 23 września Europejskimi Letnimi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych. Jak wyjaśniły władze lotniska, organizatorzy imprezy byli uprzedzeni o remoncie kilka miesięcy wcześniej. Jednocześnie przekazano im, że jest to jedyny termin na przeprowadzenie tych prac.

Jak powiedział PAP dyrektor Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Bogusław Gałązka, zawodnicy, którzy wystartują w imprezie, przyjadą kilka dni wcześniej. "Zupełnie inaczej jest z gośćmi. Wiemy, że niektórzy przylecą małymi samolotami, więc lądowanie na krótszym pasie nie jest problemem. 170 gości potwierdziło, że ze względu na remont przyleci wcześniej. Nie wiemy, ilu gości zrezygnowało z przyjazdu z powodu remontu. Odbieraliśmy w tej sprawie bardzo dużo telefonów" - wyjaśnił.

W czasie remontu stołecznego lotniska PKP Intercity uruchomi w trzy kolejne weekendy września dodatkowe, nocne połączenia Łodzi z Warszawą, na trasie Warszawa Centralna - Łódź Kaliska - Warszawa Centralna. "Dodatkowych 14 pociągów uzupełni już istniejącą siatkę połączeń na tej trasie. Dzięki nim podróżni planujący wyloty we wczesnych godzinach porannych lub lądujący w Łodzi w późnych godzinach wieczornych bez problemu dojadą na miejsce pociągiem" - informowała wcześniej rzeczniczka przewoźnika.

Dodatkowy skład Tanich Linii Kolejowych odjedzie ze stacji Łódź Kaliska do stolicy o godzinie 00.10, natomiast pierwszy pociąg z Warszawy Centralnej ruszy do Łodzi o godzinie 02.15.

Zmiany zapowiedziały także Przewozy Regionalne. Od 4 do 6 września oraz 11, 12, 18 i 19 września ostatni pociąg InterRegio relacji Łódź Fabryczna - Warszawa Wschodnia zostanie przesunięty z godziny 19.32 na 0.45. W tych dniach pociąg przyjedzie: do Koluszek o 1.09, do Skierniewic o 1.34, do Żyrardowa o 1.50 i do warszawskich stacji: Zachodnia o 2.18, Centralna o 2.23 i Wschodnia o 2.33. Ma to zapewnić pasażerom lotniska dogodne połączenie ze stolicą. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.