PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszy budowa bloków w Elektrowni Opole

  • WNP.pl (Ireneusz Chojnacki, Dariusz Ciepiela, Tomasz Elżbieciak)    9 stycznia 2014 - 16:20
Ruszy budowa bloków w Elektrowni Opole

Zarząd PGE zaakceptował rekomendacje Komitetu Inwestycyjnego potwierdzające zamiar wydania Polecenia Rozpoczęcia Prac (NTP) w dniu 31 stycznia 2014 r. dla projektu budowy dwóch bloków energetycznych na węgiel kamienny o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole (Opole II, bloki numer 5 i 6) - poinformowała spółka
PGE poinformowała ponadto, że rada nadzorcza spółki zatwierdziła program wewnętrznego finansowania dla inwestycji Opole II do wartości 11,6 mld zł, co umożliwi rozpoczęcie prac budowlanych zgodnie z harmonogramem, czyli 1 lutego 2014 r.

Budowa bloku numer 5 ma zakończyć się po upływie 54 miesięcy, a bloku numer 6 po 62 miesiącach. Zarząd PGE poinformował, że szczegóły projektu inwestycyjnego Opole II podane zostaną w najbliższym czasie.

Czytaj też:  Debatowali o potrzebie rozbudowy Elektrowni Opole

W ocenie zarządu spółki w ostatnich miesiącach zaznaczyły się kierunkowe zmiany w otoczeniu sektora energetycznego - nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dostrzec to można w trzech głównych obszarach: zmianach systemowych na rynku energii, takich jak np. wprowadzenie mechanizmu operacyjnej rezerwy mocy, ograniczających ryzyka w energetyce konwencjonalnej; projektowanych regulacjach ustawowych dotyczących odnawialnych źródeł energii racjonalizujących rozwój tego sektora w Polsce; kierunkach europejskiej polityki klimatycznej, w szczególności realizowanych i zapowiadanych interwencji w systemie handlu emisjami CO2.

O tym, że budowa nowych bloków w Elektrowni Opole ruszy 1 lutego br. mówił już na początku grudnia pełniący wówczas obowiązki prezesa PGE Piotr Szymanek.

Rada Nadzorcza PGE 23 grudnia 2013 r. wybrała nowy zarząd PGE. Prezesem został Marek Woszczyk, wiceprezesem ds. korporacyjnych został Jacek Drozd a wiceprezesem ds. operacyjnych i handlu Grzegorz Krystek. W skład zarządu wszedł także Dariusz Marzec, który został wiceprezesem ds. rozwoju.

Budowa dwóch bloków opalanych węglem kamiennym o mocy ok. 900 MW każdy w Elektrowni Opole jest najważniejszą planowaną inwestycją PGE. Budowa dwóch bloków w Elektrowni Opole wygląda także na jedno z ważniejszych zamierzeń premiera Donalda Tuska, który tę inwestycję wymienił w trakcie tzw. drugiego exposé wygłoszonego w Sejmie12 października 2012 r.

W kwietniu 2013 r. PGE wycofała się jednak z inwestycji w nowe bloki w Elektrowni Opole, jako przyczynę podając ograniczenie opłacalności, z powodu m. in. zmian na rynku energii i znaczących spadków cen energii. PGE oceniła wówczas, że kontynuowanie projektu nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy spółki.

PGE, a i wielu analityków oraz przedstawicieli firm doradczych wskazywała wówczas, że ceny energii są zbyt niskie, aby taka inwestycja była opłacalna. Cena energii oscyluje wokół 160 zł za MWh, podczas gdy opłacalność budowy nowego bloku daje cena ok. 220-240 zł za MWh.

Kontrowersje dotyczące opłacalności budowy bloków w Elektrowni Opole doprowadziły do trzęsienia ziemi w zarządzie PGE. Najpierw 25 października br. Rada Nadzorcza PGE odwołała z zarządu spółki Bogusławę Matuszewską, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju i Wojciecha Ostrowskiego, wiceprezesa zarządu ds. finansowych a 18 listopada 2013 r. rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu spółki złożył Krzysztof Kilian. Krzysztof Kilian często, także w publicznych wypowiedziach wskazywał, że w obecnej sytuacji na rynku energii budowa bloków w Opolu jest nieopłacalna. Domagał się także mechanizmów zapewniających opłacalność budowy nowych bloków konwencjonalnych.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Jaworznianka, 2014-01-10 09:47:35

    wszystko pięknie tylko kiedy będzie przyzwolenie polityczne na budowę bloku w Jaworznie???